Jak wybrać kamerę samochodową? Doradzamy!

2021-10-12
Jak wybrać kamerę samochodową? Doradzamy!

Jak wybrać kamerę samochodową? Doradzamy!

Wideorejestrator to jeden z bardziej przydatnych akcesoriów samochodowych, które powinien mieć każdy kierowca. Kamery samochodowe z roku na rok zyskują na popularności. Jeszcze kilka lat temu wybór rejestratorów jazdy był dość okrojony, ale rozwój technologiczny sprawił, że dziś rynek oferuje wiele modeli w różnych przedziałach cenowych. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jaki wideorejestrator wybrać i na jakie parametry zwrócić uwagę przy jego zakupie. Zapraszamy do lektury poradnika!

Wybieramy najlepszy wideorejestrator

Poszukujesz kamery samochodowej? Z tego artykułu dowiesz się:

Do czego służy rejestrator jazdy?

Jak działa kamera samochodowa?

Do czego wykorzystać kamerę samochodową?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kamery samochodowej?

Jaki wideorejestrator kupić?

Jaka karta pamięci do kamery samochodowej?

Co warto dokupić do wideorejestratora?


Do czego służy rejestrator jazdy?

Kamera samochodowa, zwana również wideorejestratorem czy też rejestratorem jazdy, to niewielkie urządzenie montowane najczęściej na desce rozdzielczej lub szybie samochodu, rejestrujące obraz znajdujący się przed lub za pojazdem. Dzięki wbudowanemu modułowi GPS kamera samochodowa pełni funkcję także urządzenia pomiarowego - rejestruje prędkość auta oraz przebieg przejechanej trasy.


Jak działa kamera samochodowa?

Kamera samochodowa działa w podobny sposób co tradycyjna kamera. Obraz, na który skierowany jest wideorejestrator, przechodzi przez obiektyw i pada na matrycę. I to właśnie na tym elemencie dokonuje się analiza pikseli, które następnie wysyłane są do mikroprocesora. Nagrany film znajduje się na karcie pamięci, gdzie z łatwością można go otworzyć i obejrzeć ponownie.

Chcesz zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze?

Zobacz kamerki samochodowe


Do czego wykorzystać kamerę samochodową?

Kamera samochodowa jest źródłem wielu cennych informacji, które można w różny sposób wykorzystać:

Rejestracja niebezpiecznych zdarzeń na drodze

Przede wszystkim umożliwia rejestrowanie niebezpiecznych zdarzeń na drodze. Filmiki pokazujące popisy kierowców są niezwykle popularne w internecie. Zdarza się, że tego typu materiały wykorzystywane są w celach edukacyjnych lub, by piętnować ludzką nieodpowiedzialność.

Nagrywanie kolizji lub stłuczki

Rejestrator jazdy okazuje się również pomocny podczas kolizji lub stłuczki, kiedy chcemy szybko określić winowajcę całego zdarzenia. Gdy drugi uczestnik kolizji nie chce przyznać się do spowodowania wypadku, nagranie z kamerki samochodowej może stać się bardzo cennym dowodem w walce o odszkodowanie.

Wideorejestrator i nawigacja w jednym

Wideorejestator można wykorzystać również jako nawigację. Nadajnik GPS odpowiada za zapis trasy naszej jazdy, wskazuje nam najlepszą możliwą drogę, a także kontroluje prędkość, z jaką się poruszamy.

Czuwanie nad bezpieczeństwem

W lepszych kamerach samochodowych znajdziemy dodatkowe systemy, które ,,czuwają” nad bezpieczeństwem kierowcy na drodze, np. informują, gdy chwilo straci czujność i zjeździe z pasa ruchu.

Wybieramy najlepszy wideorejestrator

Zabezpieczenie przed kradzieżą

Wiele osób myśli, że kamerka samochodowa nadaje się tylko do nagrywanie kolizji i niebezpiecznych zdarzeń na drodze. Otóż przydaje się ona również w przypadku próby kradzieży. Może nie tylko skutecznie odstraszyć włamywacza, ale również nagrać jego poczynania.

Zdaniem eksperta: "Wideorejestrator to urządzenie, które służy do udokumentowania zdarzeń na drodze (kolizji lub wypadku). Film z wideorejestratora może w znacznym stopniu ułatwić policji udowodnienie, po której stronie leży wina. Kamerka samochodowa nagrywa obraz przez przednią szybę, ale w sprzedaży dostępne są także kamery samochodowe przód-tył (dual). Wbudowany w kamerę samochodową moduł GPS pozwala na znaczne rozbudowanie funkcjonalności urządzenia" - wyjaśnia Marcin Gawryluk, ekspert z Cyfra.eu

Kamery samochodowe to bardzo przydatne urządzenia. Rejestrują obraz, a czasami także i dźwięk, dokumentując naszą podróż. Na rynku znaleźć można wiele wideorejestratorów w różnych cenach. Najtańsze modele kupimy już za około 100-200 zł, z kolei te o szczególnie rozbudowanych funkcjach mogą kosztować znacznie więcej. Wybierając rejestrator do swojego samochodu, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość nagrania, jaką oferuje.


Na co zwrócić uwagę przy zakupie kamery samochodowej?

Na rynku znajdziemy bogatą ofertę różnego typu wideorejestratorów. Zanim jednak przejdziemy do zakupu idealnego produktu dla nas, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów kamer samochodowych. Oto najważniejsze z nich:

Rozdzielczość kamery samochodowej

Jednym z podstawowych parametrów kamer samochodowych jest rozdzielczość nagrywania. Im wyższa rozdzielczość, tym lepsza będzie jakość obrazu. Najbardziej powszechną rozdzielczością stosowaną w kamerach samochodowych jest Full HD czyli 1920x1080 pikseli. Coraz częściej można spotkać też wideorejestratory oferujące rozdzielczość znacznie wyższą - 2.7K lub 4K, co zapewnia jeszcze lepsze odwzorowanie i nasycenie barw oraz większy kontrast.

Miejsce na kartę pamięci

Aby uniknąć sytuacji, w której zabraknie miejsca na nagrywanie filmów na wideorejestratorze, należy zwrócić uwagę, czy wybrany model posiada możliwość korzystania z karty pamięci typu microSD albo dysponuje dużą pamięcią wewnętrzną.

Kąt nagrywania w kamerze samochodowej

Kamery samochodowe powinny mieć jak największy kąt nagrywania. Im kąt widzenia obiektywu jest szerszy, tym szerszy kadr jest w stanie objąć kamera. Większość dostępnych na rynku dobrych rejestratorów jazdy ma kąt widzenia równy 130 stopniom. Jest on zwykle wystarczający do tego, by nagrać wszystko to, co dzieje się przed przednią szybą.

Płynność nagrywanie obrazu

Kolejnym, ważnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie kamery do auta, jest płynność nagrywania obrazu wyrażona w liczbie klatek na sekundę. Obraz rejestrowany przez słabsze modele często przypomina pokaz slajdów. Zalecanym minimum jest 30 kl./s. Te najlepsze wideorejestratory mogą nagrywać nawet w 60 kl./s.

Wybieramy najlepszy wideorejestrator

Kamera cofania

Zdecydowanie najbardziej godne polecenia są modele posiadające dwie kamery w zestawie (przednią i tylną). Kamera samochodowa przód-tył typu DUAL okazuje się niezwykle wygodna podczas codziennego użytkowania. Pozwala dotrzeć do tego, co nie zawsze jest widoczne we wstecznych lusterkach.

Prosta obsługa

Oprócz jakości obrazu oraz parametrów technicznych duże znacznie ma również prosta obsługa wideorejestratora. Przed zakupem kamery warto więc zwrócić uwagę na takie aspekty, jak rozmieszczenie przycisków, obecność ekranu dotykowego czy - spotykana w niektórych modelach - możliwość sterowania kamerą samochodową z poziomu smartfona.

Dodatkowe funkcje wideorejestratora

W zależności od modelu wideorejestratory mogą być dodatkowo wyposażone w wiele przydatnych funkcji, takich jak:

  • nagrywanie w nocy i w złych warunkach pogodowych,

  • możliwość robienia zdjęć podczas nagrywania filmu,

  • sterowanie głosem,

  • wspomaganie jazdy,

  • nawigacja,

  • łączność przez Bluetooth oraz WiFi.


Jaki wideorejestrator kupić?

Wiemy już, na co zwracać uwagę podczas zakupu wideorejestratora. Teraz przyjrzymy się kilku konkretnym modelom, które świetnie wpisują się w kategorię: ,,tania i dobra kamera samochodowa”. Oto kilka konkretnych przykładów z różnych przedziałów cenowych:

Kamery samochodowe z niskiej półki cenowej (do 200 zł)

Jeśli szukamy urządzenia, które będzie idealnym kompromisem między ceną, a jakością, to dobrym wyborem będą kamerki samochodowe 70mai. W tym przedziale cenowym znajdziemy kilka ciekawych propozycji, które oferują już rozdzielczość obrazu Full HD. Przykładem takiego urządzenia jest kamera samochodowa 70mai Smart Dash Cam 1S.

Kamery samochodowe ze średniej półki cenowej (do 500 zł)

Tutaj wybór jest znacznie większy i bardziej zróżnicowany. W cenie poniżej 500 zł polecanym modelem jest kamera samochodowa 70mai Dash Cam Pro Plus+ A500S + kamera cofania RC06. Ten wideorejestrator nagrywa obraz w najwyższej jakości 4K, a system wspomagający jazdę pozwala na zachowanie bezpieczeństwa na drodze. Kamery samochodowe 70mai to wysokiej jakości rejestratory produkowane przez firmę należącą do znanego światowego koncernu. Wyróżnia je przede wszystkim fantastyczny stosunek jakości i funkcjonalności do ceny

Kamery samochodowe z wyższej półki cenowej (powyżej 500 zł)

W tej kategorii znajdziemy już wszystko, czego można oczekiwać od dobrego wideorejestratora - wysoką rozdzielczość, szeroki kąt nagrywania, możliwość nagrywania dźwięku i wiele dodatkowych funkcji. Przykładem godnej polecenia kamerki samochodowej do 1000 zł jest 70mai Smart Dash Cam 4K A800S + kamera wsteczna RC06.

Wybieramy najlepszą kamerę samochodową


Jaka karta pamięci do kamery samochodowej?

Większość dostępnych na rynku wideorejestratorów wyposażonych jest w nośnik w postaci karty pamięci microSD, na którym zapisywane są pliki z nagraniami. Wybierając kartę pamięci do kamery samochodowej, istotne są: pojemność karty i jej klasa. Do typowego wideorejestratora ze średniej półki cenowej absolutnym minimum jest 32GB. Tego typu karta w większości urządzeń pozwala na zapis około 3-4 godzin wideo Full Hd. Ponieważ coraz więcej producentów wideorejestratorów jazdy udoskonala swoje modele, gdzie FullHD nie jest już największą rozdzielczością, a mamy 4K i wiele więcej możliwości, można pokusić się o wybór większych pojemności kart pamięci, a więc 64GB lub 128GB.


Co warto dokupić do wideorejestratora?

Do wideorejestratora warto dokupić specjalne akcesoria dedykowane kamerom samochodowym, takie jak uchwyty, klipsy montażowe, mocowania itd., które ułatwią prawidłowy i szybki montaż urządzenia.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Polecane

pixel