Na co zwrócić uwagę przy zakupie czytnika e-booków? Podpowiadamy
Czytniki e-booków cieszą się ogromną popularnością. Coraz większej liczbie osób zaczynają one zastępować tradycyjne książki. Czytając ebooki, możemy zaoszczędzić sporo miejsca na półkach, a także zadbać o środowisko naturalne. Chociaż wydawać, by się mogło, że czytniki e-booków nie różnią się bardzo od siebie, to w rzeczywistości mają różne funkcje i parametry, które wpływają na komfort korzystania z urządzenia.
Co w artykule?
Zalety korzystania z czytników e-booków
- Czytniki e-booków to bardzo wygodne urządzenia. Są poręczne, zajmują mało miejsca, a także można je mieć zawsze przy sobie. Z pewnością docenią je wszyscy książkoholicy.
- Przy zakupie czytnika e-książek nie można kierować się jedynie jego wyglądem. Dla osób niemających rozeznania w parametrach technicznych, wybór czytnika e-booków może okazać się problematyczny.
- Wśród ważnych parametrów przy wyborze czytnika e-booków należy wymienić: rozmiar i typ ekranu, rozdzielczość, wbudowaną pamięć, a także dodatkowe funkcje, takie jak możliwość łączności z siecią bezprzewodową, podświetlenie ekranu czy odtwarzanie audiobooków.
Jak działa czytnik e-booków?
Czytnik e-booków to urządzenie przenośne przeznaczone do wyświetlania tekstów zapisanych w formie cyfrowej, np. książek, czasopism itp. Zasada działania takiego czytnika opiera się na tzw. elektronicznym papierze (E Ink). Technologia E Ink działa w oparciu o kuleczki atramentu, które za pośrednictwem impulsów elektrycznych układają się w piksele. Dzięki swojej budowie elektroniczny papier jest o wiele wyraźniejszy i dokładniejszy od tradycyjnego tekstu wyświetlanego np. na smartfonach czy tabletach.
Zalety korzystania z czytników e-booków
E-papier nie emituje żadnego źródła światła, co oznacza, że ekran nie świeci nam prosto w oczy, więc ich nie męczy. Jednak czytanie książek w zupełnej ciemności nie będzie możliwe bez wsparcia dodatkowego oświetlenia (obecnie wiele ekranów w czytnikach e-booków jest wyposażonych w doświetlenie). Teksty na takim czytniku można czytać w pełnym słońcu, ponieważ ekran się nie błyszczy i nie odbija mocnego światła. Obraz jest czytelny pod dowolnym kątem, zużycie baterii niewielkie, a urządzenia te z reguły są niewielkie i poręczne - zamiast zabierać ze sobą obszerne książki, kilka notatników wydrukowanych materiałów, możemy mieć zawsze przy sobie niewielkie, estetycznie wykonane urządzenie, które zajmuje mało miejsca w torbie czy plecaku. Niektórych z czytników e-booków, np. marki Amazon, możemy używać nie tylko do czytania, ale również do słuchania audiobooków.
Chcesz wygodnie czytać książki w każdych warunkach?
Zobacz czytniki e-booków
Jaki czytnik e-book wybrać?
Przed zakupem czytnika e-książek, koniecznie należy zwrócić uwagę na następujące parametry:
Rozmiar ekranu
Najważniejszym elementem każdego czytnika e-książek jest jego ekran. W przypadku czytników książek elektronicznych standardowym rozmiarem ekranu jest 6 cali. To optymalna wielkość do komfortowego czytania. Jednocześnie urządzenia z takim ekranem są łatwe w transporcie i nie zajmują wiele miejscach. Taką przekątną w większości swoich modeli stosuje m.in. Amazon. Wyjątkiem jest model Amazon Oasis, który ma ekran o przekątnej 7 cali.
Rozdzielczość ekranu
Poszczególne urządzenia mogą różnić się między sobą rozdzielnością. Im jest ona wyższa, tym tekst wyraźniejszy. Podstawowe czytniki e-booków posiadają rozdzielczość na poziomie 800x600 pikseli lub więcej. Przy odpowiednich ustawieniach jest ona wystarczająca do komfortowego czytania książek. Wyższą rozdzielczość możemy spotkać w lepszych i droższych modelach. W sklepach znajdziemy zarówno czytniki z rozdzielczością HD, jak i Ultra HD, czyli 1448x1072.
Typ ekranu w czytniku e-książek
Większość wyświetlaczy w czytnikach e-booków stworzona jest w technologii e-papieru. Ich największą zaletą jest to, że nie męczą wzroku, ponieważ nie generują światła. Matryca E-Ink sprawia, że obraz jest dobrze czytelny nawet w pełnym słońcu i nie męczy on wzroku tak, jak ekrany smartfonów i tabletów. Można jeszcze spotkać czytniki z ekranami LCD, jednak są one dużo gorsze do czytania i przez to niepolecane.
Obsługiwane formaty plików
Szukając czytnika e-booków, z pewnością można zauważyć, że urządzenia różnych marek często obsługują formaty różnych plików. Najpopularniejsze formaty, z których korzysta większość wydawców ebooków to: EPUB, MOBI i PDF. Elektroniczne książki w formacie MOBI dedykowane są czytnikom Kindle. Kindle czyta również wszystkie pliki PDF niezabezpieczone przed otwarciem. Z kolei format EPUB jest bezpośrednim następcą rozwijanego wcześniej formatu Open eBook.
Wbudowana pamięć, czyli ile książek zmieści się na czytniku e-book
Wybierając czytnik ebooków, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na wbudowaną pamięć. Informuje ona nas o tym, ile książek zmieści się na takim urządzeniu. Standardem jest 8 GB, co pozwala pomieścić około 1500 książek (w formacie MOBI lub EPUB).
Zdaniem eksperta
Niektóre z czytników Kindle oferują swoim użytkownikom aż 32GB. Wersja 32GB przyda się, jeśli chcemy na takim czytniku trzymać tysiące bogato ilustrowanych plików MOBI lub słuchamy dużo audiobooków z Audible - wyjaśnia Marcin Gawryluk, ekspert z Cyfra.eu
Łączność
Kolejnym ważnym parametrem technicznym, który - w naszej ocenie - może mieć szczególne znaczenie dla użytkowników jest możliwość łączności z komputerem i Internetem. Modele z dostępem do Internetu, mogą się łączyć z komputerem za pomocą kabla USB, Bluetooth lub przez moduł Wi-Fi. Dzięki dostępowi do sieci możemy bezprzewodowo wysyłać książki na urządzenie.
Obsługa audiobooków
Jeśli przy użyciu czytnika e-booków chcemy nie tylko czytać książki, ale również je słuchać, to warto poszukać takiego modelu, który jest wyposażony w opcję odtwarzania plików audio.
Podświetlanie ekranu
Podświetlanie ekranów w czytnikach ebooków staje się już standardem. To wygodne rozwiązanie przydaje się, kiedy przebywamy w słabo oświetlonym pomieszczeniu lub w nocy, kiedy jest już zupełnie ciemno. Czytniki, które mają możliwość podświetlania ekranu, często oferują także funkcję automatycznego dopasowywania światła do otoczenia.
Dotykowy ekran w czytniku e-booków
Na rynku znajdziemy czytniki zarówno z fizycznymi przyciskami, jak i ekranem dotykowym. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników, ale faktem jest, że dotykowy ekran daje znacznie więcej możliwości. Dzięki dotykowemu sterowaniu łatwiej będzie nam wyszukiwać sformułowania, zaznaczać tekst czy robić notatki.
Dla kogo czytnik e-booków?
Niewątpliwie największą zaletą czytników e-booków jest ich niewielki rozmiar, jeśli więc lubimy czytać w drodze do pracy, w pociągu lub spędzamy dużo czasu podróżując, to z pewnością czytnik e-booków jest dla nas. Tradycyjne książki zajmują dużo miejsca. W przypadku czytników e-booków wbudowana pamięć sprawia, że możemy mieć zawsze kilka lub nawet kilkaset tytułów pod ręką bez przeciążania kręgosłupa.
Czytnik e-booków nie jest przeznaczony jedynie dla osób młodych, interesujących się nowinkami technologicznymi. Tego typu urządzeń używają ludzie w każdym wieku, a ich obsługa jest tak prosta i intuicyjna, że nie potrzeba żadnych specjalnych umiejętności. Z czytnika e-book może korzystać nawet dziecko, czytając szkolną lekturę.