Odkurzacz przewodowy czy bezprzewodowy? Czym kierować się przy wyborze?

2021-04-07
Odkurzacz przewodowy czy bezprzewodowy? Czym kierować się przy wyborze?

Odkurzacze to jedne z tych urządzeń, bez których trudno wyobrazić sobie codzienne sprzątanie. Niezależnie od tego, czy w domu mamy dywany, wykładziny, panele czy parkiet odkurzacze idealnie nadają się do usuwania kurzu i innych zanieczyszczeń nie tylko z podłogi, ale również z tapicerowanych mebli. Jaki zatem odkurzacz wybrać, by posłużył nam jak najdłużej? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista, ponieważ do wyboru mamy zarówno modele przewodowe, jak i, cieszące się popularnością w ostatnich latach, odkurzacze bezprzewodowe pionowe.

Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jaki odkurzacz kupić: bezprzewodowy czy przewodowy? Czym kierować się przy zakupie idealnego odkurzacza do swojego domu?

Co w artykule?

Jaki odkurzacz kupić?

Moc silnika oraz moc ssania odkurzacza

Poziom hałasu

Ciężar odkurzacza

Klasa efektywności energetycznej odkurzacza

Sposób zasilania odkurzacza

Filtry w odkurzaczu

Szczotki i końcówki odkurzacza

Dodatkowe funkcje w odkurzaczu

Odkurzacz przewodowy czy bezprzewodowy? Który wybrać?

Odkurzacze bezprzewodowe i przewodowe tradycyjne - porównanie

 

Jaki odkurzacz wybrać: przewodowy czy bezprzewodowy

● Z roku na rok na rynku pojawia się coraz więcej modeli odkurzaczy.

● W ostatnich latach nastąpił gwałtowny wzrost popularności odkurzaczy bezprzewodowych zasilanych akumulatorem lub baterią, które powoli wypierają z rynku tradycyjne modele.

● Wśród zalet odkurzaczy bezprzewodowych wymienia się: swobodę i nieograniczony zasięg, możliwość szybkiego sprzątania każdej powierzchni czy brak konieczności wymiany worków.

Jaki odkurzacz kupić?

Mnogość współcześnie dostępnych modeli odkurzaczy może niejednego przyprawić o zawrót głowy. W sklepach znajdziemy nie tylko klasyczne odkurzacze na kabel, ale również odkurzacze pionowe, bezprzewodowe, a nawet bezworkowe. Coraz większą grupę stanowią również odkurzacze piorące. Który z tych modeli wybrać? Na początku przede wszystkim musimy określić swoje potrzeby. Nie bez znaczenia przy wyborze odkurzacza jest wielkość mieszkania oraz powierzchnia, którą chcemy sprzątać. Podczas wyboru dobrego odkurzacza do swojego domu, należy wziąć pod uwagę także możliwości urządzenia oraz parametry techniczne.

Moc silnika oraz moc ssania odkurzacza

Jedną z pierwszych cech, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza, jest jego moc. Im wyższa moc silnika, tym odkurzacz będzie efektywnie sprzątał. Według przepisów od 1 września 2014 roku maksymalna moc silnika odkurzacza przeznaczonego do domowego użytku w UE nie może wynosić więcej niż 900 W. Zdecydowanie niższą moc z reguły mają odkurzacze bezprzewodowe (akumulatorowe). Jeśli w domu nie mamy dywanów z długim włosiem ani zwierząt, najwyższa moc nie jest potrzebna.

Moc ssania odkurzacza bezpośrednio związana jest z mocą silnika. Warto jednak tutaj wiedzieć o tym, że nawet modele o małej mocy silnika mogą odznaczać się naprawdę silnym ssaniem. Wszystko jest uzależnione od rozwiązań technologicznych zastosowanych przez producenta w danym sprzęcie, np. rodzaju silnika. 


Szukasz poręcznego i lekkiego odkurzacza, którym szybko posprzątasz swoje mieszkanie?
Zobacz odkurzacze


Poziom hałasu

Niektóre z odkurzaczy, zwłaszcza te starsze modele, są głośne i przez to mogą być mało komfortowe w użytkowaniu. Na szczęście współczesne odkurzacze działają o wiele ciszej niż modele sprzed kilkunastu lat. Aby sprawdzić, czy sprzęt, który wybraliśmy, jest cichy, przed jego zakupem należy zwrócić uwagę na informację o poziomie hałasu przy maksymalnych obrotach, które wyrażane są w decybelach (dB). Umieszcza się ją zawsze na etykiecie produktu.

Zdaniem eksperta

Normy europejskie regulują, że poziom hałasu w produkowanych odkurzaczach nie powinien być obecnie wyższy niż 80 dB, co jest dziś standardem w przypadku wielu modeli. Z kolei najcichsze z odkurzaczy generują hałas na poziomie około 56 dB. Zwykle to odkurzacze pionowe wyróżniają się cichszą pracą w stosunku do odkurzaczy tradycyjnych - wyjaśnia Marcin Gawryluk, ekspert z Cyfra.eu

Ciężar odkurzacza

Waga odkurzacza ma szczególnie znaczenie, gdy planujemy kupić urządzenie, które będziemy często przenosić. Gdy miejsca, które sprzątamy, wymagają ciągłego podnoszenia i przenoszenia odkurzacza, warto zwrócić uwagę, aby wybrany model był jak najlżejszy. Standardowe odkurzacza przewodowe ważą zwykle około 4 kg. Odkurzacze pionowe są lżejsze. Niektóre modele mogą ważyć nawet około 2 kg.

Klasa efektywności energetycznej odkurzacza

Ponieważ odkurzacz jest urządzeniem używanym niekiedy nawet codziennie, powinniśmy zwrócić uwagę na jego klasę efektywności energetycznej. Zużycie energii oraz skuteczność odkurzania DPU wyrażona jest w skali od A+++ (najlepsza efektywność i najmniejsze zużycie prądu) do D (najgorsza efektywność i największe zużycie prądu).

Sposób zasilania odkurzacza

Ze względu na sposób zasilania odkurzacze można podzielić na przewodowe i bezprzewodowe (akumulatorowe). W przypadku zakupu odkurzacza przewodowego jesteśmy uzależnieni od długości kabla oraz rozmieszczenia gniazdek w domu. Z kolei odkurzaczem akumulatorowym możemy swobodnie operować po całym mieszkaniu, co niewątpliwe daje dużą swobodne. Po pewnym czasie jednak bateria w takim akumulatorze się wyczerpie i trzeba będzie podłączyć urządzenie do ładowania. Przed zakupem sprawdźmy więc, jak długo działa taki odkurzacz na jednym ładowaniu.

Filtry w odkurzaczu

Filtry to ważna cecha w odkurzaczu. Ich najważniejszą funkcją jest dbanie o to, aby wydostające się z urządzenia powietrze było wolne od zanieczyszczeń, takich jak pyłki, drobinki kurzu domowego itd. Rodzaj zastosowanych filtrów w odkurzaczu jest szczególnie ważny dla alergików. Im dany model oferuje większą liczbę różnego typu filtrów, tym zapewnia to lepszą jakość powietrza wydostającego się z odkurzacza i zapobiega ponownemu zanieczyszczeniu sprzątanych pomieszczeń. Jeśli chcemy kupić model gwarantujący doskonałą filtrację, wybierzemy urządzenie wyposażone w filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air filter).

Szczotki i końcówki odkurzacza

Przed zakupem odkurzacza dobrze jest też sprawdzić, jakie szczotki i końcówki dołączone są w zestawie do danego modelu. Dobry odkurzacz powinien mieć w zestawie co najmniej kilka różnych końcówek, np. do odkurzania dywanów, paneli czy parkietu, ssawki do tapicerek. Standardem jest też dłuższa końcówka do wysysania brudu ze szczelin.

Dodatkowe funkcje w odkurzaczu

Współczesne odkurzacze mogą być dodatkowo wyposażone w szereg ciekawych funkcji, wśród których warto wymienić, takie jak: funkcja mycia podłóg, odłączany od urządzenia pojemnik na brud, schowek na dodatkowe końcówki, regulacja siły ssania.

Odkurzacz przewodowy czy bezprzewodowy? Który wybrać?

Jeszcze kilka lat temu nie było wyboru w tej kategorii - na rynku były tylko klasyczne odkurzacze przewodowe workowe. Mimo że tradycyjne odkurzacze przewodowe nie odeszły całkowicie do lamusa, to bezprzewodowe modele są hitem ostatnich lat.

Te lekkie i kompaktowe modele są niezwykle poręczne i wygodne w użytkowaniu - nie wymagają schylania się podczas sprzątania. Pomogą nam odkurzyć mieszkanie czy dom bez konieczności używania kabla. Przy ich pomocy można wyczyścić nawet niewielkie powierzchnie.

Niewątpliwie największą zaletą odkurzacza bezprzewodowego jest jego mobilność - możemy z niego korzystać praktycznie wszędzie, nie ogranicza nas dostęp do gniazdek elektrycznych. Za pomocą takiego urządzenia możemy bardzo szybko posprzątać powierzchnie, które tego wymagają. Podobnie, jak w przypadku odkurzaczy tradycyjnych, do wyboru mamy wiele różnych końcówek do odkurzania różnego typu powierzchni.

Odkurzacze bezprzewodowe są z reguły lżejsze niż warianty przewodowe, można je więc bez problemu podnieść i przenieść. Zajmują również mniej miejsca w schowku czy w szafce.

Większość odkurzaczy bezprzewodowych to modele bezworkowe, które wyposażone są w specjalny pojemnik, do którego jest zbierany odkurzony pył. Użytkownicy takich odkurzaczy nie muszą kupować więc jednorazowych worków - pojemnik urządzenia wystarczy raz na jakiś czas opróżnić. Zaletą odkurzacza bezprzewodowego jest więc niższa cena eksploatacji.

Jeśli nie chcemy często ładować odkurzacza, a zależy nam na wygodnym i poręcznym urządzeniu, w sprzedaży dostępne są również odkurzacze pionowe przewodowe.

Dla kogo odkurzacz bezprzewodowy?

Odkurzacz bezprzewodowy to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie skuteczność i prostotę sprzętu, a podczas sprzątania chcą mieć komfort nieograniczonego zasięgu pracy. Używanie odkurzaczy pionowych bezprzewodowych jest bardzo przyjemne, dodatkowo wiele dobrych odkurzaczy bezprzewodowych (np. marki Deerma) znajdziemy w atrakcyjnych cenach.

Odkurzacze bezprzewodowe i przewodowe tradycyjne - porównanie

Parametry Odkurzacz przewodowy tradycyjny Odkurzacz bezprzewodowy pionowy
Moc: wyższa moc niższa moc
Hałas: pracuje głośniej pracuje ciszej
Ciężar: cięższy lżejszy
Szczotki i końcówki: wiele szczotek i końcówek wiele szczotek i końcówek
Wymiana worków: konieczność wymiany worków (niektóre modele są bezworkowe) wiele modeli bezworkowych
Dodatkowe funkcje: w zależności od modelu może być wyposażony w wiele funkcji w zależności od modelu może być wyposażony w wiele funkcjiPokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
pixel