Smartwatch czy smartband - czym się różnią, jakie funkcje posiadają i który z nich wybrać?

2021-02-11

Inteligentne opaski oraz smartwatche to urządzenia, które od jakiegoś czasu cieszą się dużą popularnością. Z pewnością są to akcesoria stworzone z myślą o sportowcach, osobach aktywnych, a także lubiących nowinki technologiczne. Mimo że mają nieco inne zastosowania, wiele je łączy. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jaka jest różnica pomiędzy smartwatchem, a smartbandem? Kiedy lepszym wyborem będzie inteligentna opaska, a kiedy zegarek?

Poszukujesz smartbanda lub smartwatcha? Z tego artykułu dowiesz się?

Co to jest Smartband?

Smartband i jego najważniejsze funkcje

Smartwatch - czym jest i jakie funkcje posiada inteligentny zegarek?

Smartwatch - najważniejsze funkcje

Najważniejsze podobieństwa i różnice między smartwatchem a smartbandem

Smartwatch i smartband - różnice

Czym różni się smartwatch od smartbanda


Co to jest Smartband?

Smartband to prosta w obsłudze, inteligentna opaska, zwaną także opaską fitness. Dzięki wbudowanym czujnikom i modułom może śledzić nasze aktywności w ciągu dnia (ilość kroków, liczbę spalonych kalorii, pracę tętna, czas i jakości snu itd.)

Smartband można zawiesić na ramieniu lub nadgarstku. Producenci oferują dużą liczbę stylów opasek w zależności od konkretnego modelu. Przykładowo smartband Xiaomi Mi Band 5 występuje standardowo w czarnej wersji, ale producent przewidział zróżnicowane preferencje użytkowników, oferując opaski i bransolety wymienne do smartbandów i smartwatchów w różnych wariantach kolorystycznych.

Smartband i jego najważniejsze funkcje

Smartband służy przede wszystkim do monitorowania aktywności fizycznej. Do jego najważniejszy funkcji należą:

 • liczenie kroków i przebytego dystansu;
 • licznie ilości spalonych kalorii;
 • mierzenie tętna;
 • zapisywanie parametrów snu;
 • określanie lokalizacji, planowanie trasy, a także pomiar aktualnej prędkości (np. podczas jazdy na rowerze czy w trakcie biegania) dzięki GPS.

W zależności od konkretnego urządzenia funkcjonalność może być szersza lub bardziej ograniczona. Dobrej jakości smartbandy połączą się także z telefonem za pomocą Bluetooth. Smartband zsynchronizuje się ze smartfonem i będzie nas informował o aktualnej godzinie, pogodzie, a także przychodzących połączeniach.

Smartwatch - czym jest i jakie funkcje posiada inteligentny zegarek?

Smartwatch to inteligentny zegarek na rękę. Wyglądem przypomina zwykły zegarek, jednak jego działanie polega na sparowaniu się ze smartfonem w celu poszerzenia lub zastąpienia jego funkcji. Smartwatche posiadają dotykowy wyświetlacz, dzięki któremu możliwe jest wykonywanie takich czynności, jak odbieranie połączeń, otrzymywanie powiadomień i reagowanie na nie, mierzenie efektywności treningu, słuchanie muzyki czy nawet granie w gry. W zależności od modelu zegarek ten umożliwia wykonywanie wszystkich czynności, których obsługa do tej pory odbywała się za pomocą smartfona.

Zdaniem eksperta: "Smartwatche niejednokrotnie mogą zastąpić tradycyjne smartfony - szczególnie w sytuacjach, kiedy używanie telefonu jest mniej wygodne (np. podczas treningów). Działanie smartwatcha opiera się na systemie operacyjnym, w jaki sprzęt został wyposażony bądź na połączeniu Bluetooth z telefonem. Sama obudowa smartwatcha może być wykonana z gumy, plastiku lub metalu. Szeroka gama dostępnych opasek i bransolet sprawia, że z łatwością można dopasować zegarek do swojego indywidualnego stylu" - wyjaśnia Marcin Gawryluk, ekspert z Cyfra.eu

Smartwatche i smartbandy to popularne gadżety wśród sportowców, mające monitorować naszą aktywność fizyczną i stan organizmu. Oba urządzenia cechują się designerskim wyglądem i niewielkimi rozmiarami. Smartwatch do złudzenia przypomina tradycyjny zegarek, natomiast smartband może przywodzić na myśl silikonową opaskę. Smartwatch w porównaniu do smartbanda posiada więcej funkcji i jest bardziej zaawansowany technologicznie (odbieranie połączeń i SMS-ów, otrzymywanie powiadomień z mediów społecznościowych, możliwość dokonywania płatności w sklepie i wiele innych).

Smartwatch - najważniejsze funkcje

 • umożliwianie korzystania z wielu funkcji telefonu bez konieczności wyciągania go z kieszeni;
 • wyświetlanie nie tylko godziny, ale również powiadomień z telefonu (połączenia, treść wiadomości SMS, e-maili, wiadomości z social mediów);
 • zliczanie kroków wykonywanych w ciągu dnia;
 • monitorowanie aktywności fizycznej;
 • mierzenie tętna za pomocą pulsometru;
 • monitorowanie i analiza snu;
 • GPS pozwalający monitorować przebyte trasy;
 • odtwarzanie muzyki.

 

Szukasz lekkiego, poręcznego i jednocześnie eleganckiego smartwatcha lub smartbanda idealnego do każdej stylizacji?

Zobacz Smartwatche - Zobacz Smartbandy

 

Najważniejsze podobieństwa i różnice między smartwatchem a smartbandem

Wybór pomiędzy smartbandem a smartwatchem wcale nie jest prosty, dlatego warto wcześniej poznać najważniejsze podobieństwa i różnice między nimi.

Smartwatch i smartband - podobieństwa

Do wspólnych funkcji smartwatcha oraz smartbanda zaliczyć można:

 • akcelerometr - oba urządzenia posiadają wiele przydatnych funkcji sportowych, takich jak mierzenie przebytego dystansu czy spalonych kalorii;
 • moduł GPS - zarówno smartwatche, jak i smartbandy mają moduł GPS, który umożliwia śledzenie przebytej trasy;
 • bluetooth - oba urządzenia można sparować z telefonem przez bluetooth. Dzięki tej funkcji dowiemy się o przychodzących powiadomieniach. Jednak smartwatche pod tym kątem pozwalają na dużo więcej;
 • nowoczesny design - inteligentne opaski i zegarki pasują zarówno do outfitu eleganckiego, jak i sportowego. W obu przypadkach istnieje możliwość personalizacji dzięki szerokiemu wyborowi opasek.

Smartwatch i smartband - różnice

Podstawowe różnice między smartwatchem a smartbandem:

 • wygląd i wielkość - smartwatch jest większy od smartbanda i zwykle wyposażony w sporych gabarytów dotykowy wyświetlacz. Smartwatche z powodzeniem mogą zastąpić więc zarówno klasyczne zegarki, jak i smartfony.
 • funkcje - smartwatch ma przede wszystkim większą liczbę dostępnych funkcji. Nowoczesne, inteligentne smartwatche nie tylko poinformują o powiadomieniach z telefonu, ale także pozwolą prowadzić rozmowy (pełnią funkcję zestawu głośnomówiącego), umożliwią przeczytanie sms-a, wiadomości email czy powiadomienia z mediów społecznościowych. Za pomocą smartwatcha sprawdzimy także pogodę oraz kalendarz, a także odtworzymy muzykę. Z pewnością będzie to wygodne uzupełnienie smartfona;
 • żywotność baterii - ze względu na mniejszą liczbę funkcji inteligentne opaski są w stanie dłużej pracować na jednym ładowaniu. Zegarki musimy ładować znacznie częściej.

Smartwach czy smartband - co wybrać?

Wszystko zależy od tego, jakiej funkcjonalności oczekuje użytkownik. Jeśli prowadzimy aktywny tryb życia i zależy nam głównie na urządzeniu, które będzie monitorować codzienną aktywność, to opaska sportowa będzie idealnym gadżetem. Jeśli natomiast chcemy większą liczbę funkcjonalności zbliżonych do tych, jakie posiadają smartfony, a nawet szukamy czegoś, co go zastąpi, to warto zdecydować się na smartwatch. Duży wybór opasek sportowych i inteligentnych zegarków znaleźć można w sklepie z akcesoriami Xiaomi Cyfra.eu

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021
pixel