Termometr lekarski: rodzaje, jaki kupić, który dokładniejszy? Kompletny poradnik

2021-01-29
Termometr lekarski: rodzaje, jaki kupić, który dokładniejszy? Kompletny poradnik

Termometr lekarski to podstawowe urządzenie medyczne niezbędne w każdej domowej apteczce. Przy jego użyciu możemy wychwycić niepokojący wzrost temperatury zarówno u dziecka, jak i osoby dorosłej i dzięki temu szybko zareagować. Wybór odpowiedniej metody pomiaru temperatury zależy od rodzaju termometru, jakim dysponujemy. Dziś podpowiemy, czym różnią się poszczególne rodzaje termometrów i który z nich wybrać, a także wyjaśnimy, jak dokonać prawidłowego pomiaru temperatury i od czego mogą zależeć różnice w pomiarach.

Jaki termometr bezdotykowy wybrać?

Poszukujesz termometrów? Podpowiemy jaki kupić. W artykule dowiesz się:

Rodzaje termometrów lekarskich i ich najważniejsze cechy

Jak prawidłowo dokonać pomiaru temperatury za pomocą termometru bezdotykowego na podczerwień?

Termometry bezdotykowe na podczerwień a skuteczność pomiarów

Od czego mogą zależeć różnice w temperaturze ciała człowieka?

Gdzie należy mierzyć temperaturę? Zalecane punkty pomiaru na ciele

Jaki termometr lekarski kupić i który najdokładniejszy? 



Rodzaje termometrów lekarskich i ich najważniejsze cechy

Wiele osób zastanawia się nad tym, jaki termometr wybrać. Pierwszym przyrządem do pomiaru temperatury były termometry rtęciowe, które cieszyły się niegdyś dużą popularnością. Były one nie tylko tanie, ale uchodziły za dokładne. Termometry rtęciowe zostały jednak wycofane z produkcji i sprzedaży w 2009 roku ze względu na toksyczność rtęci, która mogłaby się wydobyć ze szklanego termometru podczas jego stłuczenia. Z biegiem lat i rozwojem technologii na rynku pojawiły się inne rodzaje termometrów medycznych.

Termometry klasyczne (cieczowe)

Choć termometry szklane bezrtęciowe do złudzenia przypominają te wycofane z użycia rtęciowe, są one znacznie bezpieczniejsze w użyciu, ponieważ rtęć zastąpiono stopem innych metali. Termometry klasyczne wykorzystują zjawisko rozszerzalności cieplnej cieczy. Charakteryzują się dużą dokładnością pomiaru. Jednak nie są pozbawione wad. Przede wszystkim są podatne na stłuczenia, a czas pomiaru jest dość długi. Termometry tradycyjne są również mniej higieniczne - każdy kontakt z badanym ciałem to ryzyko przeniesienia bakterii i wirusów, dlatego wymagają one częstej dezynfekcji. Istnieje także konieczność odpowiedniego przygotowania takiego termometru do użycia poprzez "strzepywanie".

Termometry elektroniczne

Termometry elektroniczne stanowią popularną alternatywę dla termometrów klasycznych. W tego typu urządzeniach elementem odpowiedzialnym za pomiar temperatury jest układ elektroniczny zwany termistorem. Do wyboru są modele tradycyjne (do mierzenia temperatury pod pachą, w ustach czy w odbycie) oraz te dokonujące pomiaru w uchu lub przy czole. Odczyt temperatury wyświetlany jest na małym ekraniku LCD, a pomiar trwa od kilkunastu sekund do około minuty. Zaletą termometrów elektronicznych jest niska cena, a także stosunkowo wysoka dokładność pomiarów, która waha się od ± 0,1°C do ± 0,3°C w zależności od modelu.

Termometry bezdotykowe na podczerwień

Coraz popularniejsze stają się termometry bezdotykowe na podczerwień, które są niezwykle wygodne w użyciu. Za pomocą takiego termometru możemy dokonać pomiaru ciała z określonej odległości i bez konieczności trzymania go przez chorego, np. pod pachą. Termometry na podczerwień wyposażone są w specjalne czujniki, które wykrywają promieniowanie emitowane przez ciało.

Zdaniem eksperta: "Termometr bezdotykowy na podczerwień to bardzo wygodne rozwiązanie. Można nim szybko zmierzyć temperaturę u niemowlaka, dziecka, osoby dorosłej, a także wody czy otoczenia (jest to szczególnie przydatne, np. gdy chcemy sprawdzić, jak ciepła jest przygotowana do kąpieli woda). Pomiar trwa zaledwie kilka sekund, a tuż po nim można wykonać kolejny. Dodatkowo niektóre modele wyposażone są w przydatne funkcje, takie jak zapamiętywanie ostatnich kilku pomiarów, podświetlenie innym kolorem prawidłowej temperatury ciała, a innym gorączki czy stanu podgorączkowego" - wyjaśnia Marcin Gawryluk, ekspert z Cyfra.eu

Szukasz termometru, który zapewni szybki, wygodny i dokładny pomiar temperatury ciała Tobie lub Twojemu dziecku?

Zobacz termometry bezdotykowe

Obecnie na rynku znajdziemy kilka rodzajów termometrów. Najpopularniejsze z nich to termometry klasyczne (cieczowe), elektroniczne, a także, cieszące się dużym zainteresowaniem w ostatnim czasie, termometry bezdotykowe na podczerwień. W zależności od miejsca i czasu pomiaru, temperatura ludzkiego ciała może się różnić. Temperatura mierzona pod pachą jest niższa od temperatury mierzonej przy skroni. Dobry termometr medyczny powinien charakteryzować się wysoką dokładnością i szybkością pomiarów, a także wygodą użytkowania. Warto zwrócić uwagę, czy posiada certyfikat potwierdzający jego bezpieczeństwo i wiarygodność.


Jak prawidłowo dokonać pomiaru temperatury za pomocą termometru bezdotykowego na podczerwień?

Pomiar za pomocą termometru bezdotykowego na podczerwień wykonuje się z określonej odległości, która może się różnić w zależności od modelu. Zazwyczaj termometr bezdotykowy ustawia się pod kątem prostym do czoła lub obiektu w odległości 3-5 cm. Gdy prawidło ustawimy urządzenie, wystarczy nacisnąć przycisk pomiaru i odczekać kilka sekund. Na ekranie pojawi się temperatura, która dodatkowo zostanie podświetlona na określony kolor. Każdy termometr może działać nieco inaczej, dlatego przed użyciem konieczne jest zapoznanie się z instrukcją danego urządzenia.

Jaki termometr bezdotykowy wybrać


Termometry bezdotykowe na podczerwień a skuteczność pomiarów

Termometry bezdotykowe, których mechanizm działania opiera się na pomiarze promieniowania podczerwonego emitowanego przez człowieka, to bardzo czuła i wrażliwa technologia. Z tego powodu warunki pomiaru muszą być ściśle określone. Skóra powinna być czysta i sucha. Woda i inne preparaty (np. tłuste kremy) negatywnie wpływają na pomiary w podczerwieni.


Od czego mogą zależeć różnice w temperaturze ciała człowieka?

Wbrew powszechnej opinii nie istnieje jedna stała temperatura dla wszystkich ludzi. Wartość temperatury może wahać się od kilku kresek do nawet kilku stopni w zależności od miejsca pomiaru, temperatury otoczenia, wieku, a także godziny pomiaru.

  • Najniższe wartości temperatury odnotowuje się między 23:00 a 3:00, a najwyższe między 10:00 a 18:00.
  • W przypadku kobiet temperatura ciała zmienia się wraz z poszczególnymi fazami cyklu menstruacyjnego.
  • Po wysiłku fizycznym lub obfitym posiłku temperatura ciała może się podnieść nawet o 0,5°C.
  • Wahania temperatury ciała obserwuje się również przy zmianie temperatury otoczenia.
  • Temperatura mierzona na różnych częściach ciała może się różnić nawet o kilka stopni.
  • Warunki przechowywania termometrów także wpływają na wynik pomiaru. Z tego względu termometrów nie należy trzymać w pomieszczeniach, gdzie wilgotność przekracza 85% (np. w łazienkach).

Aby dokonać prawidłowego pomiaru, trzeba pamiętać o kilku żelaznych zasadach: przede wszystkim pomiaru temperatury nie wykonujemy bezpośrednio po obfitym posiłku, wysiłku fizycznym, kąpieli, a także w stanie napięcia nerwowego.

Termometr bezdotykowy ścienny


Gdzie należy mierzyć temperaturę? Zalecane punkty pomiaru na ciele

W zależności od miejsca pomiaru temperatura ciała może się zmieniać.

Prawidłowy zakres temperatury ciała człowieka:

Miejsce użycia Zakres temperatury
czoło 35,4 - 37,4°C
ucho 35.8 - 37.1°C
jama ustna 35.5 - 37.5°C
pachwina 35.3 - 37.1°C
odbyt 36.6 - 37.9°C

Jaki termometr lekarski kupić i który najdokładniejszy?

Nie da się zaprzeczyć, że termometr powinien znajdować się w każdej domowej apteczce, a to, jaki model wybierzemy, powinno być uzależnione od naszych preferencji, a także tego, czy w domu mieszkają dzieci. Obecnie najchętniej wybierane są termometry elektryczne oraz bezdotykowe termometry na podczerwień. Termometr bezdotykowy jest szczególnie dobrym rozwiązaniem dla rodziców niemowląt i małych dzieci.

Certyfikaty

Zanim jednak dokonamy zakupu, warto sprawdzić, czy urządzenie, które wybieramy posiada odpowiednie certyfikaty. Przykładem takiego certyfikatu jest znak CE, który potwierdza, że wyrób spełnia odnoszące się do niego normy jakości i bezpieczeństwa.

Czas pomiaru, parametry techniczne i dodatkowe funkcje

Wybierając odpowiedni termometr, dobrze też zwrócić uwagę na podstawowe parametry techniczne, czas pomiaru i dodatkowe funkcje. Warto dokładnie czytać opisy produktów i wybierać te, które spełnią w 100% nasze oczekiwania, a także posiadają dodatkowe funkcjonalności, mogące poprawić komfort użytkowania.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021

Polecane

pixel