Jak prawidłowo podłączyć jump starter, aby uruchomić samochód?
Jak prawidłowo podłączyć jump starter, aby uruchomić samochód?
Niskie temperatury, niewyłączone na noc radio lub oświetlenie mogą rozładować akumulator w samochodzie. Zwłaszcza w starszych modelach łatwo rozładować baterie, ponieważ nie dysponują one czujnikami informującymi, że pozostawiło się pojazd z włączonym źródłem poboru prądu. Przyczyn rozładowania akumulatora w samochodzie może być tak naprawdę znacznie więcej, a wymienione wyżej to tylko niektóre z nich. Na szczęście nie zawsze rozładowany akumulator oznacza konieczność jego wymiany na nowy. Jak więc radzić sobie z rozładowanym akumulatorem? W sytuacjach awaryjnych, kiedy czas ucieka, a nam zależy na tym, by jak najszybciej ruszyć w drogę, niezwykle przydatne okazują się poręczne urządzenia do rozruchu samochodu, czyli popularne w ostatnim czasie jump startery - powerbanki z funkcją odpalania pojazdów.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co to jest jump starter i do czego służy?
Jump starter a klasyczny booster rozruchowy
Dlaczego zawsze warto mieć przy sobie urządzenie rozruchowe jump starter? Zalety
Klasyczny booster czy powerbank - co lepsze?
Co to jest jump starter i do czego służy?
Jump starter to niewielki powerbank z funkcją rozruchu, który umożliwia uruchomienie silnika samochodowego, quada czy motocykla, kiedy akumulator ulegnie całkowitemu rozładowaniu. Za jego pomocą możliwe jest wygenerowanie prądu umożliwiającego rozruch zarówno silnika benzynowego, jak i Diesla. Do działania nie potrzebuje zewnętrznego źródła prądu, a do jego obsługi wystarczy jedna osoba. Dzięki temu urządzeniu w sytuacjach awaryjnych nie musimy liczyć na łaskę innych kierowców ani wydawać pieniędzy na pomoc drogową.
Jump starter a klasyczny booster rozruchowy
Jump startery to mniejsze odpowiedniki klasycznych boosterów rozruchowych. Ponieważ klasyczne boostery rozruchowe są dość duże i ciężkie (mogą ważyć nawet do 20 kg), coraz częściej zastępowane są nowoczesnymi i poręcznymi jump starterami w rozmiarze kieszonkowym. Powerbanki z funkcją rozruchu auta zasilane są akumulatorem litowo-polimerowym i choć pojemność ogniw w takich urządzeniach jest stosunkowo niewielka, niższa niż w typowym samochodowym akumulatorze rozruchowym, to jednak decydująca okazuje się zdolność do szybkiego oddawania prądu. Kierowco, nie daj się zaskoczyć. Wybierz poręczne urządzenie, które umożliwi uruchomienie silnika, gdy akumulator nagle ulegnie rozładowaniu.
Dlaczego zawsze warto mieć przy sobie urządzenie rozruchowe jump starter? Zalety
Jump starter to urządzenie, dzięki któremu raz na zawsze zapomnimy o problemie rozładowanego akumulatora. Dzięki temu uniwersalnemu gadżetowi do auta, który stał się must-have kierowców na całym świecie, unikniemy wielu stresujących sytuacji na drodze. Sprawdzi się on zarówno w zimowe i mroźne dni, kiedy przez dłuższy czas nie odpalaliśmy samochodu, jak i wtedy, gdy zapomnieliśmy o wyłączeniu świateł.
Ten mobilny akumulator, dzięki wejściu USB, dodatkowo pozwoli naładować smartfon, tablet czy laptop. Dzięki wbudowanej baterii możliwe jest naładowanie urządzeń w każdym momencie, bez konieczności dostępu do zewnętrznego źródła prądu. Niektóre z modeli jump starterów wyposażone zostały w wiele przydatnych funkcji (np. latarkę), które jeszcze bardziej rozszerzają możliwości urządzenia i mogą okazać się bardzo pomocne w przypadku awarii, gdy auto stoi w niebezpiecznym i słabo widocznym miejscu. Z kolei nieskomplikowana konstrukcja sprawia, że uruchomienie samochodu lub innego pojazdu przy użyciu jump startera jest niezwykle proste i intuicyjne.
Zdaniem eksperta: Niskie temperatury to największy wróg akumulatorów. W powerbankach do rozruchu samochodów zastosowano solidne baterie poliemrowo-litowe, które sprawiają, że gadżet pracuje niezawodnie nawet przy ekstremalnie niskich temperaturach, sięgających - 20 st. C. Niestraszne są mu także letnie upały. Jump startery świetnie radzą się w temperaturze do + 60. st. C - wyjaśnia Marcin Gawryluk, ekspert z Cyfra.eu
Jump starter to niewielkie i niezwykle poręczne urządzenie przypominające wyglądem klasyczny powerbank, dzięki któremu raz na zawsze zapomnimy o problemie rozładowanego akumulatora. Urządzenie umożliwia nie tylko rozruch samochodu, ale również naładowanie baterii w smartfonie, tablecie, laptopie czy aparacie. Jump starter jest bardzo prosty w obsłudze - wystarczy podłączyć zaciski urządzenia do rozładowanego akumulatora, a następnie uruchomić pojazd.
Jak prawidłowo uruchomić silnik za pomocą jump startera? Podłączanie jump startera do samochodu krok po kroku
Jump startery są proste w obsłudze, a do ich podłączenia nie jest potrzebna żadna specjalistyczna wiedza motoryzacyjna. Aby uruchomić samochód za pomocą jump startera, wystarczy:
-
Dołączone w zestawie kable rozruchowe odpowiednio podpiąć do rozładowanego akumulatora samochodowego zgodnie z ich biegunami.
-
Podłączyć klemę z plusem (najczęściej czerwony przewód) do plusa na akumulatorze.
-
Klemę minusową (kolor czarny) podpiąć do drugiego bieguna, czyli minusa.
-
Wykonać rozruch silnika.
-
Ostrożnie odpiąć przewody.
Bezpośrednio po zakupie jump startera należy dokładnie przeczytać instrukcję dołączoną do urządzenia, w której producent szczegółowo opisuje proces uruchamiania silnika za pomocą powerbanku.
Klasyczny booster czy powerbank - co lepsze?
Trudno jednoznacznie stwierdzić, które urządzenie będzie lepsze. Warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie najczęściej będziemy korzystać z takiego urządzenia rozruchowego. Jeśli szukamy produktu do użytku prywatnego, o niewielkich wymiarach, który będziemy mogli mieć zawsze przy sobie i przede wszystkim zależy nam na mobilności, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zakup jump startera. Jest niewielki, lekki, na pierwszy rzut oka praktycznie niczym nie różni się od powerbanków używanych do ładowania, np. smartfonów.
Jaki jump starter kupić?
Najważniejsze parametry, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze jump startera, to przede wszystkim pojemność baterii wyrażona w amperogodzinach (Ah) oraz natężenie rozruchowe, które informuje o maksymalnym przepływie prądu w danym czasie. Ogólne założenie jest takie, że im większe natężenie, tym o większej pojemności silnik będziemy w stanie odpalić. Umownie przyjmuje się, że w przypadku standardowych jednostek do 2-litrów pojemności silnik benzynowy potrzebuje ok. 200-300 A, a silnik Diesla 500-600 A.
Dla tych, którzy szukają dobrych i jednocześnie przystępnych cenowo urządzeń rozruchowych, polecamy jump startery marki 70mai. 70mai Jump Starter MAX wyposażony został w ogniowo o pojemności 18000 mAH i prąd aż do 1000 A. W zestawie, oprócz samego urządzenia, dostajemy porządne klemy, gniazdko samochodowe do podłączenia z naszym urządzeniem, kabel USB do ładowania akumulatora, instrukcję obsługi, a także praktyczne etui z przegrodą.
Chcesz zapewnić sobie i podróżującym bezpieczeństwo na drodze? Przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się: Jak wybrać kamerę samochodową? Doradzamy!