Nawilżacz powietrza: jak działa, kiedy stosować i jak używać. Kompletny poradnik

2021-10-21
Nawilżacz powietrza: jak działa, kiedy stosować i jak używać. Kompletny poradnik

Nawilżacz powietrza: jak działa, kiedy stosować i jak używać?

Nawilżacz powietrza przydaje się w szczególności w sezonie grzewczym, gdy powietrze jest wysuszone przez kaloryfery. Kaszel, problemy z oddychaniem i suchość w gardle to nie zawsze objawy choroby, a również skutki suchego powietrza. Jak działa nawilżacz powietrza? Kiedy i jak go używać? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

 Jak działa nawilżacz powietrza? Polecane nawilżacze

Z tego artykułu dowiesz się:

Czy ogrzewanie wysusza powietrze? Wpływ ogrzewania na wilgotność powietrza w pomieszczeniach

Jak suche powietrza wpływa na zdrowie człowieka?

Co to jest nawilżacz powietrza i do czego służy?

Jak działa nawilżacz powietrza?

Jaka jest optymalna wilgotność powietrza w domu?

W jakim miejscu postawić nawilżacz powietrza?

Jak używać nawilżacza powietrza?

Na jak długo włączyć nawilżacz powietrza?

Czy nawilżacze powietrza są szkodliwe?

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?


Czy ogrzewanie wysusza powietrze? Wpływ ogrzewania na wilgotność powietrza w pomieszczeniach

Kiedy za oknem niskie temperatury, normalne jest, że w domu włączamy ogrzewanie z obawy przed wychodzeniem i infekcjami. Niestety, ogrzewanie ma też negatywne skutki - może dodatkowo wysuszać powietrze w naszych domach. Zamknięte okna i rozkręcone grzejniki sprawiają, że wilgotność powietrza spada. Suche powietrza ma negatywny wpływ na nasz organizm, dlatego należy z nim walczyć. Jednym ze sposobów na utrzymanie prawidłowego poziomu wilgotności w mieszkaniu jest zakup nawilżacza powietrza.


Jak suche powietrza wpływa na zdrowie człowieka?

Gdy powietrze jest zbyt suche, czyli wilgotność spadnie poniżej 40%, szybko odczujemy pogorszenie samopoczucia. Osoby narażone na przebywanie w pomieszczeniach o zbyt niskiej wilgotności mogą mieć problemy ze skórą - staje się ona wysuszona i pęka. Szkodliwe chemikalia oraz alergeny mogą łatwiej przenikać przez te mikrouszkodzenia, wywołując poważne choroby skóry i reakcje alergiczne. Ponadto suche powietrza ma negatywny wpływ na nasze górne drogi oddechowe. Mogą pojawić się trudności z oddychaniem, drapanie w gardle, kaszel, kichanie, wydzielina z nosa, wysuszenie śluzówki nosa i oczu. Suche powietrza to doskonałe środowisko dla wirusów, dlatego w takich warunkach łatwiej się przeziębić i wzrasta podatność na różnego typu infekcje. Zbyt niska wilgotność powietrza może spowodować problemy oddechowe u dzieci. Niemowlęta i małe dzieci są szczególnie wrażliwe na suche powietrze, które może wywoływać u nich podrażnienie oczu, błon śluzowych, częste kichanie czy zapchany nos. Jest to szczególnie uciążliwe zaraz po przebudzeniu. Suche powietrze ma negatywny wpływ nie tylko na nasz organizm, ale również na to, co nas otacza - elementy wykończeniowe, meble oraz wyposażenie. Materiały, które pierw absorbują, a potem oddają wilgoć, będą się szybciej niszczyć, a niekiedy nawet pękać z powodu nadmiernego przesuszenia.

Zdaniem eksperta: Optymalnie nawilżone powietrze uchroni nas przed infekcjami, problemami skórnymi czy zapaleniem spojówek. Przy nawilżaniu powietrza trzeba jednak też zachować umiar, by nie doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów - wyjaśnia Marcin Gawryluk, ekspert z Cyfra.eu

Zbyt suche powietrze w pomieszczeniach, w których przebywamy, ma negatywny wpływ na skórę i górne drogi oddechowe, a także sprzyja powstawaniu infekcji. Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniach użytkowych powinna wynosić od 40 do 60% i jest zależna od temperatury. Nawilżacze powietrza są jednym ze sposobów na walkę z suchym powietrzem. Pozwalają szybko podnieść poziom wilgotności i go kontrolować.

Jak działa nawilżacz powietrza


Co to jest nawilżacz powietrza i do czego służy?

Nawilżacz powietrza to urządzenie, którego głównym zadaniem jest zwiększenie wilgotności powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Dzięki niemu może poprawić się komfort naszego codziennego funkcjonowania. Nawilżacz powietrza jest szczególnie polecany osobom z alergiami wziewnymi oraz skórnymi.


Jak działa nawilżacz powietrza?

Sposób, w jaki zostały zaprojektowane współczesne nawilżacze powietrza, potrafi w znacznym stopniu zwiększyć poziom wilgotności w pomieszczeniach, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Zasada działania nawilżacza powietrza uzależniona jest od jego rodzaju.

Wyróżniamy trzy typy nawilżaczy powietrza:

  • nawilżacz powietrza ewaporacyjny - jest to najprostszy rodzaj nawilżacza, który do działania wykorzystuje proces naturalnego odparowywania wody, czyli ewaporację. Urządzenia tego typu posiadają wbudowany wiatrak, który cały czas pracuje, zbierając powietrze i przepuszczając je przez specjalną, nawilżoną wkładkę (matę ewaporacyjną). Dzięki przejściu przez taką matę powietrze jest nawilżone i oczyszczone z kurzu, bakterii i grzybów. Zaletą tego typu urządzenia jest niskie ryzyko przenawilżenia pomieszczenia. Wadą może być konieczność uzupełnienia wody - należy ją często wymieniać, aby nie dopuścić do rozwoju bakterii.

  • nawilżacz powietrza parowy - nawilżacz parowy wyposażony jest w grzałkę. Tutaj woda jest najpierw podgrzewana, a następnie uwalniana w postaci lekkiej mgiełki. Urządzenia tego typu są chętnie wybierane ze względu na swoją stosunkowo niską cenę, choć ich wadą może być wyższe zużycie energii elektrycznej, a także dość głośna praca niektórych modeli.

  • nawilżacz powietrza ultradźwiękowy - działanie nawilżacza ultradźwiękowego opera się na mechanicznym rozbijaniu wody na drobne cząsteczki za pomocą ultradźwięków, co przekłada się na niezwykle cichą pracę takiego urządzenia. Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy zużywa małą ilość energii elektrycznej, dzięki czemu jest wydajny. Może on być z powodzeniem stosowany przez cały rok. Przy jego użytkowaniu należy jednak pamiętać o regularnej wymianie wkładów filtrujących. Ultradźwięki emitowane przez urządzenie są niesłyszalne dla ludzi, ale mogą być uciążliwe dla zwierząt.

Ze względu na swoją niską cenę popularne są oczyszczane powietrza na kaloryfer, które możemy znaleźć praktycznie w każdym supermarkecie. Niestety, mają one poważną wadę - są mało wydajne. Niska wydajność takich urządzeń sprawia, że ich wpływ na wilgotność powietrza w domu jest po prostu znikomy.

Jak działa nawilżacz powietrza

Chcesz zagwarantować swoim bliskim lepszą jakość powietrza?

Zobacz nawilżacze powietrza


Jaka jest optymalna wilgotność powietrza w domu?

Wilgotność powietrza jest to nic innego jak procentowa zawartość cząstek wody w objętości powietrza. Ma ona znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniach użytkowych powinna wahać się między 40 a 60% przy optymalnej temperaturze na poziomie 20-22 °C. Im cieplej w pomieszczeniu, tym wilgotność powinna być bliższa niższym wartościom i odwrotnie (temperatura i wilgotność są od siebie ściśle uzależnione).


W jakim miejscu postawić nawilżacz powietrza?

Szukając idealnego miejsca na nawilżacz powietrza, należy zastanowić się, gdzie domownicy spędzają najwięcej czasu. Najczęściej nawilżacz powietrza ustawia się w salonie lub w sypialni. Niektórzy ustawiają też nawilżacz powietrza w pokojach dziecięcych. Urządzenia nie należy ustawiać w miejscach o podwyższonej wilgotności, czyli np. w łazience. Nawilżacze ultradźwiękowe i parowe powinno się ustawiać około 0,5 m od ściany, aby nie doszło do jej zawilgocenia. Powierzchnia, na której planujemy postawić urządzenie, powinna być płaska i gładka, a miejsce, w którym zdecydujemy się ustawić nawilżacz, oddalone od źródeł ciepła, drewnianych mebli czy tkanin.


Jak używać nawilżacza powietrza?

Nawilżacza powietrza należy używać wtedy, kiedy zaobserwujemy, że powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche. Jeśli dodatkowo zauważymy efekty działania suchego powietrza na sobie lub naszych bliskich, to znak, że najwyższa pora działać. Nawilżacz powietrza możemy włączyć, gdy wilgotność spada poniżej 40%. Jeśli chcemy sprawdzić, jaka wilgotność powietrza panuje u nas w domu, warto zaopatrzyć się w nawilżacze powietrza z czujnikiem wilgotności. Aby urządzenie pracowało jak najdłużej i odpowiednio spełniało swoją funkcję, musimy pamiętać o regularnym czyszczeniu filtrów i wymienianiu wody. W nawilżaczach ultradźwiękowych funkcję filtrów pełnią najczęściej wkłady odwapniające/demineralizujące. Producenci zwykle zalecają wymianę takich wkładów co 3-6 miesięcy w zależności od modelu.


Na jak długo włączyć nawilżacz powietrza?

Czas pracy nawilżacza powietrza uzależniony jest od warunków panujących w pomieszczeniu, a także od jego metrażu. Uważa się, że optymalny czas pracy takiego urządzenia to około 3-4 godziny dziennie. W sprzedaży dostępne są również takie nawilżacze, które wyłączają się automatycznie w momencie, gdy czujnik zarejestruje poprawę poziomu wilgotności.

Jak działa nawilżacz powietrza


Czy nawilżacze powietrza są szkodliwe?

Nawilżacze powietrza nie są szkodliwe, pod warunkiem, że będą prawidłowo używane. Filtr w takim urządzeniu musi być regularnie wymieniany, zgodnie z zaleceniami producenta. Brak wymiany filtrów może skutkować wtórnym zanieczyszczeniem powietrza. Ponadto gdy filtry są zanieczyszczone, oczyszczacze powietrza nie pracują ze 100% wydajnością.


Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Przy wyborze dobrego nawilżacza powietrza należy zwrócić uwagę na:

  • rodzaj i mechanizm działania (do wyboru mamy nawilżacze parowe, ultradźwiękowe i ewaporacyjne);

  • wydajność urządzenia (jest to bardzo ważny parametr, który przekłada się na wielkość pomieszczenia, w którym danym model jest w stanie nawilżyć powietrze);

  • pojemność zbiornika na wodę (im pojemnik większy, tym rzadziej trzeba będzie go uzupełniać);

  • moc urządzenia i pobór energii elektrycznej;

  • elementy wymienne (wkłady, filtry itd.);

  • głośność pracy.

Szukasz odkurzacza do swojego domu, dzięki któremu sprzątanie mieszkania stanie się szybkie i łatwe?

Przeczytaj nasz poradnik: Odkurzacz przewodowy czy bezprzewodowy? Czym kierować się przy wyborze?

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
pixel