Słuchawki bezprzewodowe: nauszne czy douszne? Które lepsze?
Słuchawki bezprzewodowe: nauszne czy douszne? Które lepsze?
Chyba każdy z nas ma przynajmniej jedne słuchawki w domu. Poszczególne modele różnią się między sobą konstrukcją i podstawowymi parametrami. Jeśli chodzi o słuchawki bezprzewodowe, najczęściej do wyboru mamy: nauszne i douszne. Dziś przyjrzymy się obu tym rodzajom bliżej i podpowiemy, które z nich wybrać.
- Słuchawki bezprzewodowe to przydatny gadżet, pozwalający cieszyć się muzyką w każdym miejscu.
- Na rynku znajdziemy wiele rodzajów słuchawek bezprzewodowych. Najpopularniejsze z nich są modele douszne i nauszne.
- Słuchawki douszne to takie, które wkładamy do uszu. Są niewielkie, lekkie, dyskretne i mobilne. Ich największą zaletą jest to, że można je mieć zawsze przy sobie.
- Z kolei słuchawki nauszne zakładane są na uszy. Najczęściej zapewniają one najwyższą jakość dźwięku. Z drugiej strony są jednak większe i cięższe w porównaniu do słuchawek dousznych. Słuchawki nauszne będą doskonałym wyborem do gier, słuchania muzyki w domu, podczas pracy i nauki zdalnej, ale nieco gorzej sprawdzą się przy większej mobilności.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego warto wybrać słuchawki bezprzewodowe?
Słuchawki bezprzewodowe douszne, czyli jakie?
Słuchawki bezprzewodowe nauszne
U kogo sprawdzą się słuchawki nauszne?
Słuchawki nauszne czy douszne - które są zdrowsze?
Słuchawki nauszne czy douszne - które wybrać?
Na co zwrócić uwagę przed wyborem słuchawek bezprzewodowych?
Dlaczego warto wybrać słuchawki bezprzewodowe?
Na rynku znajdziemy wiele modeli słuchawek, które pozwolą na wygodne słuchanie muzyki. Swoją uwagę warto zwrócić przede wszystkim na słuchawki bezprzewodowe. Żaden kabel nie ogranicza naszych ruchów, przez co takie słuchawki doskonale sprawdzą się podczas codziennej aktywności, np. uprawiania sportów lub w podróży. Słuchawki bezprzewodowe możemy podzielić na:
- słuchawki douszne
- słuchawki nauszne
- słuchawki dokanałowe
Poniżej przyglądamy się nieco bliżej każdemu z rodzajów.
Słuchawki bezprzewodowe douszne, czyli jakie?
Słuchawki douszne najczęściej umieszcza się przy wlocie do kanału słuchowego - na małżowinie usznej. Wyglądem przypominają te dołączane najczęściej do telefonów komórkowych. Ich niewielki rozmiar oraz waga sprawiają, że są bardzo dyskretne. Wiele modeli słuchawek dousznych wyposażonych jest dodatkowo w miękkie poduszeczki, co jeszcze bardziej poprawia komfort ich noszenia. Dobrej jakości słuchawki douszne dość dobrze izolują dźwięki dochodzące z otoczenia, ale nie pozwalają całkowicie odciąć się od zewnętrznego hałasu. W tej kategorii godne polecenia są słuchawki bezprzewodowe douszne BOYA BY-AP100.
Słuchawki dokanałowe
Jednym z rodzajów słuchawek dousznych są słuchawki dokanałowe, zwane inaczej ,,pchełkami”. Jak sama nazwa wskazuje, wprowadza się je w kanał uszny. Ich cechą charakterystyczną jest bardzo mały rozmiar oraz świetne wygłuszenie, co daje efekt wyrazistego dźwięku oraz lepiej odczuwalnego basu. Doskonale trzymają się w uchu, co poprawia komfort ich noszenia.
Zdaniem eksperta: "Mimo że słuchawki dokanałowe posiadają wiele zalet, to ich noszenie wymaga ostrożności. Nieumiejętne użytkowanie może spowodować uszkodzenie słuchu" - wyjaśnia Marcin Gawryluk, ekspert z Cyfra.eu
Słuchawki bezprzewodowe nauszne
Słuchawki nauszne umieszcza się na uszach. Wyposażone są w regulowane nauszniki. Ze względu na swoje większe rozmiary mniej polecane są do biegania czy uprawiania sportów, za to świetnie sprawdzą się do słuchania muzyki czy oglądania filmów z laptopa, a także podczas prowadzenia rozgrywek komputerowych. W słuchawkach nausznych membrana ma większy rozmiar, co przekłada się na doskonałą jakość dźwięku i czyste brzmienie.
Przykładem dobrej jakości słuchawek nausznych, które zapewnią nie tylko dobrą jakość dźwięku, ale i pozwolą na wiele godzin słuchania muzyki na jednym ładowaniu, są słuchawki bezprzewodowe nauszne Toshiba BT1200H.
Słuchawki nauszne możemy dodatkowo podzielić na:
- słuchawki nauszne zamknięte - w słuchawkach zamkniętych membrana jest w szczelnej obudowie, co powoduje, że muzyka jest słabo słyszalna na zewnątrz. Bardzo dobrze zatem izolują one od zewnętrznego hałasu bez konieczności znacznego zwiększania głośności;
- słuchawki nauszne otwarte - zapewniają lepszą jakość dźwięku niż słuchawki zamknięte, nie nadają się jednak do korzystania w bardzo hałaśliwych miejscach. Najlepiej sprawdzą się w domowym zaciszu;
- słuchawki nauszne półotwarte - łączą one zalety słuchawek nausznych otwartych i zamkniętych. Słuchawki tego typu mają lepszą izolację od słuchawek otwartych, a jednocześnie zapewniają lepsze odwzorowanie dźwięków - wysokich i średnich tonów. Nie będą one jednak tak dobrze izolować jak słuchawki zamknięte.
Zapewnij sobie doskonałą jakość dźwięku bez szmerów
Dla kogo słuchawki douszne?
Słuchawki douszne to świetna propozycja dla osób, które potrzebują dużej mobilności. Niewielkie rozmiary słuchawek oraz to, że są praktycznie niewidoczne sprawiają, że można je mieć zawsze przy sobie. Szczególnie polecane są one osobom, które podczas uprawiania sportu lubią słuchać muzyki. Bez przeszkód możemy z nich korzystać w podróży lub w pociągu. Dla niektórych duże znaczenie może mieć również fakt, że używając słuchawek dousznych, lepiej zachowujemy kontakt z rzeczywistością - łatwiej jest usłyszeć nadjeżdżający samochód.
U kogo sprawdzą się słuchawki nauszne?
Bezprzewodowe słuchawki nauszne polecane są z kolei osobom, które szukają słuchawek do użytkowania w domowych zaciszu, np. do pracy zdalnej czy nauki. Nauszne słuchawki bezprzewodowe będą doskonałym wyborem również dla graczy - pozwolą perfekcyjnie słyszeć dźwięki i muzykę z gry, odizolowując przy tym od dźwięków z otoczenia.
Słuchawki nauszne czy douszne - które są zdrowsze?
Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, które słuchawki są zdrowsze - nauszne czy douszne, ponieważ wszystko zależy od ich użytkowania. Zarówno jedne, jak i drugie, jeśli będziemy nosić w odpowiedni sposób, nie wyrządzą krzywdy naszemu narządowi słuchu.
Słuchawki nauszne czy douszne - które wybrać?
Wybór pomiędzy słuchawkami nausznymi a dousznymi powinien być uzależniony od naszych potrzeb oraz stylu życia. Jeśli dużo się przemieszczamy, zamierzamy słuchać muzyki przez cały dzień w różnych miejscach lub podczas uprawiania sportu, postawmy raczej na modele douszne. Jeśli ze słuchawek korzystamy jedynie dla relaksu, głównie w domu i to nie przez długi czas lub szukamy dobrych słuchawek do gier, nauszny model będzie strzałem w dziesiątkę.
Na co zwrócić uwagę przed wyborem słuchawek bezprzewodowych?
Przed zakupem słuchawek bezprzewodowych warto zwrócić uwagę na kilka parametrów:
- mikrofon - niektóre słuchawki bezprzewodowe mają wbudowany mikrofon. Może on okazać się przydatny, kiedy będziemy chcieli wykorzystać słuchawki do rozmowy przez telefon. Takie słuchawki sprawdzą się również u fanów gier komputerowych, którzy preferują gry w sieci z innymi graczami;
- regulacja głośności - regulacja głośności w słuchawkach to bardzo przydatna funkcja. By zmienić głośność muzyki czy prowadzonej rozmowy, nie musimy wyciągać telefonu z kieszeni, co jest bardzo wygodne i przydatne zwłaszcza wtedy, kiedy akurat mamy zajęte ręce;
- Bluetooth - przy wyborze słuchawek bezprzewodowych warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób będą się one ,,komunikować” z urządzeniami. Najpopularniejszym rozwiązaniem są słuchawki bezprzewodowe z Bluetooth. Funkcja ta zapewni przesyłanie czystego dźwięku bez żadnych szumów między słuchawkami a telefonem;
- dodatkowe akcesoria - producenci bardzo często dodają dodatkowe akcesoria do słuchawek, jak na przykład etui do przechowywania i przenoszenia słuchawek.
Przeczytaj na naszym blogu również: