Szczoteczka soniczna czy rotacyjna? Podpowiadamy, którą wybrać

2021-05-10
Szczoteczka soniczna czy rotacyjna? Podpowiadamy, którą wybrać

Dokładne czyszczenie zębów każdego dnia jest warunkiem utrzymania ich w dobrym stanie. Aby cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem, należy zwrócić uwagę na dwa istotne elementy: prawidłową technikę szczotkowania oraz stosowanie odpowiedniej szczoteczki do zębów. Poza klasycznymi szczoteczkami manualnymi do wyboru mamy również szczoteczki elektryczne z technologią rotacyjną oraz soniczną. Podpowiadamy, czym się one od siebie różnią, jak działają i którą z nich wybrać.

Jaką szczoteczkę wybrać: soniczną czy rotacyjną

Poszukujesz szczoteczki sonicznej? Podpowiemy którą wybrać. Z tego artykułu dowiesz się:

Czym jest i jak działa szczoteczka rotacyjna?

Szczoteczka soniczna do zębów - jak działa i czym różni się od szczoteczki rotacyjnej?

Jakie efekty przynosi regularne mycie zębów szczoteczką soniczną?

Dodatkowe funkcje stosowane w szczoteczkach rotacyjnych i sonicznych

Jaką szczoteczkę wybrać do mycia zębów: rotacyjną czy soniczną?

Jaką szczoteczkę soniczną do zębów wybrać?

Szczoteczki soniczne do mycia zębów Xiaomi 


Czym jest i jak działa szczoteczka rotacyjna?

Szczoteczki elektryczne to jeden z podstawowych rodzajów produktów do higieny jamy ustnej. Szczoteczki elektryczne zwane rotacyjnymi wyposażone są w okrągłą główkę czyszczącą, która wykonuje ruchy oscylacyjno-rotacyjne i pulsacyjne. Liczba ruchów głowicy urządzenia uzależniona jest od jakości modelu. Dobre szczoteczki rotacyjne powinny wykonywać około 7000 ruchów na minutę. Dla porównania manualne szczoteczki pozwalają na wykonanie jedynie 200 ruchów na minutę. Jak widać, różnica jest kolosalna.

Główka szczoteczki rotacyjnej obraca się szybko, ułatwiając czyszczenie powierzchni zębów, a włoski umieszczone na szczoteczce dostosowują się do kształtu zęba. Tego typu szczoteczki są znacznie dokładniejsze w porównaniu do modeli tradycyjnych, jednak podczas ich używania duże znaczenie ma stosowanie odpowiedniej techniki mycia zębów. Nieprawidłowe używanie szczotki elektrycznej może doprowadzić do odsłaniania się szyjek zębów lub do powstawania na powierzchni zębów ubytków abrazyjnych (niepróchnicowych).


Szczoteczka soniczna do zębów - jak działa i czym różni się od szczoteczki rotacyjnej?

Do najnowocześniejszych modeli szczoteczek elektrycznych zaliczają się te z technologią soniczną. Działanie szczoteczek sonicznych opiera się na wykorzystaniu fal dźwiękowych, które wprawiają w drgania włókna główki. Intensywne drgania powodują dokładne oczyszczenie powierzchni zębów, czyniąc proces czyszczenia jeszcze bardziej precyzyjnym. Drgania sprawiają również, że w jamie ustnej jest wytwarzanych mnóstwo niewielkich mikrobąbelków (śliny zmieszanej z pastą do zębów), które usuwają bakterie oraz osad nazębny, co znacznie zwiększa efekty czyszczenia zębów, zwłaszcza w miejscach trudnodostępnych. Dobra szczoteczka soniczna wykonuje około od 31 tys. do 48 tys. ruchów na minutę (czyli do 96 000 drgań na minutę). Dwie minuty stosowania takiej szczoteczki odpowiada miesięcznemu korzystaniu ze szczoteczki tradycyjnej. Szczoteczka soniczna jest bezpieczna dla dziąseł. Włosie wykonuje ruchy wymiatająco-pulsacyjne, co skutecznie chroni dziąsła przed uszkodzeniami mechanicznymi. Usuwanie zanieczyszczeń i przebarwień z powierzchni zębów jest na tyle łagodne, że nie niesie za sobą ryzyka uszkodzenia szkliwa.

Aby w pełni korzystać z możliwości urządzenia, główkę szczoteczki sonicznej należy regularnie wymieniać (zwykle co trzy miesiące). W sprzedaży dostępnych jest wiele końcówek wymiennych o różnym przeznaczeniu. Bez problemu można je więc dopasować do indywidualnych potrzeb.


Chcesz zadbać o stan swojego uzębienia, by móc cieszyć się pięknym uśmiechem?

Zobacz szczoteczki elektryczne


Jakie efekty przynosi regularne mycie zębów szczoteczką soniczną?

Stosując szczoteczkę soniczną, możemy z najwyższą starannością zadbać o higienę jamy ustnej. Zęby są idealnie oczyszczone, bielsze (technologia soniczna pozwala usunąć powierzchniowe przebarwienia spowodowane piciem kawy czy jedzeniem niektórych potraw) i gładkie. Delikatny ruch szczoteczki sonicznej jest bezpieczny dla zębów i dziąseł, a w przeciwieństwie do szczoteczki rotacyjnej nie powoduje obniżania się linii dziąseł oraz odsłaniania szyjek zębów.

Szczoteczka soniczna czy rotacyjna, którą wybrać?


Zdaniem eksperta: "Szczoteczka soniczna jest doskonałym wyborem dla każdego, kto szuka precyzyjnego urządzenia do higieny jamy ustnej. Sprawdzi się również w przypadku osób z problemami nadwrażliwości zębów i dziąseł" - wyjaśnia Marcin Gawryluk, ekspert z Cyfra.eu

Decydując się na zakup szczoteczki elektrycznej, wiele osób zastanawia się, czy lepsza będzie rotacyjna czy może soniczna. Zasada działania szczoteczek elektrycznych rotacyjnych opiera się na ruchach rotacyjnych, które sprawiają, że włosie końcówki w sposób mechaniczny z dość dużą siłą oczyszcza zęby. W szczoteczkach sonicznych zastosowano z kolei technologię fal dźwiękowych. Szczoteczka emituje drgania dźwiękowe, które wprawiają włosie końcówki w ruch wymiatający. Szczoteczki soniczne wykonują aż do 48 000 drgań na minutę. Dla porównania w szczoteczkach rotacyjnych mamy do 8800 obrotów na minutę. Szczoteczki soniczne charakteryzują się wyższą skutecznością i dokładnością w usuwaniu płytki nazębnej.


Dodatkowe funkcje stosowane w szczoteczkach rotacyjnych i sonicznych

Zarówno szczotki soniczne, jak i rotacyjne mogą być wyposażone w różne dodatkowe funkcje wpływające na bezpieczeństwo ich stosowania. Oto najważniejsze z nich:

Kontrola siły nacisku

Wiele modeli posiada specjalne systemy, które kontrolują siłę nacisku. Jeśli siła nacisku jest zbyt duża, poinformuje nas o tym dioda.

Czasomierz

Inną przydatną funkcją jest czasomierz, który odmierza 120 sekund. Jest to zalecany przez stomatologów czas szczotkowania. Na rynku dostępne są również takie modele, które co 30 sekund informują o konieczności zmiany szczotkowanej części jamy ustnej na inną.

Spersonalizowane tryby pracy

Niektóre ze szczoteczek elektrycznych posiadają wbudowane dodatkowe programy mycia, skierowane do osób o specjalnych wymaganiach. Istnieją również specjalne końcówki do szczoteczek elektrycznych (np. do wybielania zębów czy mycia języka), zwiększające zakres ich działania.

Wbudowany moduł Bluetooth

Najnowsze szczoteczki soniczne do zębów mogą dodatkowo być wyposażone w moduł Bluetooth. W zależności od modelu szczoteczki z Bluetooth, możemy korzystać z aplikacji, która śledzi postępy w szczotkowaniu zębów oraz jego efekty, a także informuje nas o tym czy każdy ząb na pewno został dokładnie wyczyszczony.


Jaką szczoteczkę wybrać do mycia zębów: rotacyjną czy soniczną?

Wybór pomiędzy szczoteczką soniczną a rotacyjną zależy od indywidualnych preferencji. Dla wielu osób szczoteczka elektryczna może być wystarczająco dobra w utrzymaniu higieny jamy ustnej. Warto jednak zaznaczyć, że szczoteczka soniczna to z pewnością produkt wart zakupu ze względu na szereg zalet, jakie posiada. 

Podstawowa różnica między szczoteczką rotacyjną a soniczną dotyczy rodzaju włosia oraz ilości ruchów, jakie może wykonać taka szczoteczka w ciągu minuty. W szczoteczkach rotacyjnych, jak sama nazwa wskazuje, mamy ruchy rotacyjne lub rotacyjno-obrotowe. Z kolei w szczoteczkach sonicznych wymiatające. Kilkadziesiąt tysięcy ruchów na minutę powoduje, że skutecznie usuwa ona zanieczyszczenia, bakterie, likwiduje płytkę nazębną, usuwa kamień nazębny, a także przebarwienia. Używanie szczoteczki sonicznej jest całkowicie bezpieczne dla osób noszących aparaty ortodontyczne i implanty. Ważne jest również to, że szczoteczki soniczne - mimo swojej wysokiej skuteczności i dokładności - są delikatniejsze od rotacyjnych. Przy prawidłowym użytkowaniu nie wyrządzimy sobie nimi krzywdy. Mogą być używane przez osoby ze skłonnościami do nadwrażliwości zębów i dziąseł. W porównaniu do szczoteczek pulsacyjno-rotacyjnych są też cichsze.

Jaką szczoteczkę wybrać rotacyjną czy soniczną?

Może się wydawać, że zakup szczoteczki sonicznej to większy wydatek, jednak na pewno szybko on nam się zwróci. Używając szczoteczek sonicznych do zębów, możemy zaoszczędzić na leczeniu stomatologicznym czy specjalistycznych pastach.


Jaką szczoteczkę soniczną do zębów wybrać?

Przy wyborze dobrej szczoteczki sonicznej warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, takich jak:

  • ilość ruchów (drgań) sonicznych;
  • liczba trybów pracy;
  • rodzaj zasilania (porządna szczoteczka powinna mieć zasilanie akumulatorowe a nie bateryjne);
  • wbudowany timer informujący, kiedy należy zmienić szczotkowaną stronę;
  • dodatkowe funkcje, takie jak czujnik nacisku, moduł Bluetooth.

Szczoteczki soniczne do mycia zębów Xiaomi

Marka ENCHEN osiągnęła w Polsce ogromny sukces. Świetnej jakości sprzęt, atrakcyjny design i przystępna cena - to cechy, które wyróżniają produkty ENCHEN. Mimo że wielu osobom marka ta kojarzy się głównie z maszynkami do golenia, produkuje ona również inne sprzęty, takie jak chociażby akcesoria do pielęgnacji włosów i higieny jamy ustnej. Wśród nich znaleźć można szczoteczki soniczne AURORA, które są łatwe i wygodne w użytkowaniu oraz posiadają wiele przydatnych funkcji. Szczoteczki soniczne Aurora lub Oclean wyróżniają się na tle konkurencji tym, że są znacznie tańsze, ale pod kątem parametrów nie odstają od urządzeń innych marek.

Przeczytaj nasz artykuł: Domowy peeling kawitacyjny – na czym polega i jak pomaga naszej cerze?

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
pixel