10 najbardziej przydatnych funkcji smartwatcha. Omawiamy!
10 najbardziej przydatnych funkcji smartwatcha. Omawiamy!
Smartwatch to nie tylko zegarek. To samodzielne urządzenie o funkcjach zbliżonych do smartfona. Zarówno smartwatch męski, jak i smartwatch damski może być wykorzystywany w różnych warunkach - na co dzień, podczas jazdy na rowerze, pływania, biegania, ćwiczeń na siłowni. W zależności do konkretnego modelu, jego możliwości mogą być mniej lub bardziej rozbudowane. Poniżej przedstawiamy najbardziej przydatne funkcje w smartwatchu, które mogą pomóc nam w codziennym życiu.
W artykule omawiamy TOP 10 najbardziej przydatnych funkcji w smartwatchu:
1. Obsługa powiadomień z telefonu
7. Sterowanie aparatem w telefonie
8. NFC płatności zbliżeniowe smartwatchem
9. Sterowanie muzyką z poziomu nadgarstka
Powodów przemawiających za zakupem smartwatcha jest co najmniej kilka. Jego obecność na nadgarstku umożliwia nie tylko kontrolowanie godziny, ale również odbieranie połączeń, odczytywanie wiadomości, liczenie kroków, mierzenie tętna, sterowanie aparatem w telefonie czy odtwarzaczem muzyki. Funkcje smartwatcha - te podstawowe i bardziej zaawansowane - ułatwiają wykonywanie codziennych czynności, a jednocześnie ograniczają konieczność ciągłego korzystania ze smartfona.
TOP 10 najbardziej przydatnych funkcji w smartwatchu
Podstawowa funkcja, jaką jest pokazywanie daty i godziny, to nic w porównaniu do wielu innych funkcjonalności, jakie oferują nowoczesne smartwatche dostępne na rynku. Ten, jakby się mogło wydawać, niepozorny zegarek może stać się komunikatorem, narzędziem do realizacji codziennych obowiązków, a nawet trenerem personalnym. Dziś sprawdzamy, na jakie funkcje smartwatcha w szczególności warto zwrócić uwagę:
1. Obsługa powiadomień z telefonu
Na smartwatchu wyświetlana może być nie tylko godzina, ale również połączenia, SMS-y, e-maile, powiadomienia z mediów społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram, Twitter. Informacja o nowym powiadomieniu lub połączeniu pojawi się, podświetlając nagle wyświetlacz zegarka wraz z wibracją bądź sygnałem dźwiękowym. W zależności od wybranego modelu niektóre tylko poinformują nas o tym, że ktoś próbuje się z nami skontaktować, z kolei te wyposażone w głośnik i mikrofon - pozwolą nam odebrać połączenie, a nawet prowadzić rozmowę bezpośrednio z poziomu zegarka np. smartwatch Xiaomi AmazFit GTS 2 lub smartwatch Microwear L19. Funkcję prowadzenia rozmów w smartwatchu z pewnością docenią przede wszystkim kierowcy, którzy nie mają w samochodzie zestawu głośnomówiącego oraz sportowcy. Podobnie jest z SMS-ami. Tańsze modele poinformują nas jedynie o tym, że na telefon dostaliśmy wiadomość. Droższe pozwolą na pełny odczyt wiadomości, a także na odpisanie z poziomu zegarka.
To kolejna ważna funkcja, która powinna znaleźć się w dobrym smartwatchu. GPS w zegarku pozwala zorientować się w bieżącej lokalizacji, a także zapisać przebytą trasę. Dzięki funkcji GPS w smartwatchu Amazfit T-REX nie musimy wyciągać smartfona, by ułatwić sobie poruszanie po nieznanym terenie. Większość smartwatchy dostępnych na rynku jest wodoszczelnych lub wodoodpornych, co oznacza, że nie straszny im deszcz podczas pieszych wędrówek. Jeśli chcemy, aby korzystanie z GPS było jak najbardziej efektywne, warto zwrócić uwagę na wielkość wyświetlacza. Większy zapewnia lepszą widoczność.
Zegarki z krokomierzem są chętnie wybierane przez osoby zaczynające swoją przygodę z aktywnością fizyczną. Nie są one narażone na ryzyko zgubienia, gdyż opaskę umieszcza się na nadgarstku, co też jest bardzo wygodne, chociażby podczas ćwiczeń. Bardziej zaawansowane zegarki sportowe z krokomierzem (np. smartwatch 70mai Maimo) obsługują wiele różnych trybów aktywności z dostępem do rozbudowanych funkcji wspierających planowanie treningów.
Kolejną bardzo ważną funkcją w smartwatchach jest pulsometr. Dzięki niemu można monitorować swoje tętno podczas treningów. W lepszych modelach znajdziemy bogate statystyki związane z monitorowaniem tętna, które wskażą, jaki jest aktualny stan regeneracji organizmu. Jest to kluczowe z punktu widzenia osób regularnie uprawiających sport. Monitorując na bieżąco to, jak prezentuje się nasz puls, możemy zwolnić lub przyspieszyć tempo ćwiczeń. Co ważne, ta funkcja przyda się nie tylko sportowcom, ale również osobom z nadciśnieniem.
Wiele, nawet tych tańszych modeli smartwatchy i smartbandów posiada funkcję monitorowania i analizy snu. Dzięki czujnikom i odpowiedniemu oprogramowaniu zegarek będzie w stanie sprawdzić fazy naszego snu, jego głębokość oraz jakość.
Zdaniem eksperta: "Inteligentny zegarek podczas snu ,,śledzi” fazy REM odpowiedzialne za regenerację organizmu. Dane o przespanych nocach i jakości snu możemy analizować dzięki specjalnej aplikacji na smartfonie. Co więcej, po uzyskaniu tych informacji urządzenie będzie w stanie określić, kiedy sen jest wystarczająco płytki, by nas obudzić" - wyjaśnia Marcin Gawryluk, ekspert z Cyfra.eu
Smartwatch z kompasem nie pozwoli nam się zgubić w trakcie wyprawy. Dzięki tej funkcji dotrzemy do obranego celu lub bezpiecznie wrócimy do punktu wyjścia.
7. Sterowanie aparatem w telefonie
Fanów ,,pstrykania” selfie z pewnością powinna zainteresować funkcja sterowania aparatem w telefonie. Zamiast korzystać z samowyzwalacza, można wykonać zdjęcie wyzwalając migawkę w telefonie z poziomu smartwatcha. Smartwatch może też przejąć funkcje odliczania - wówczas na wyświetlaczu pojawi się liczba sekund, jaka została do wykonania zdjęcia.
8. NFC, czyli płatności zbliżeniowe smartwatchem
Inteligentny zegarek niekiedy wyposażony jest w moduł NFC, który można wykorzystać do szybkiego parowania urządzeń, jak również do płatności zbliżeniowych. Aby jednak móc płacić zbliżeniowo za zakupy zegarkiem, sam moduł NFC nie wystarczy. Przed zakupem konkretnego modelu trzeba sprawdzić również, czy obsługuje on płatności zbliżeniowe. Jest to bardzo wygodny i szybki sposób płacenia, gdyż nie musimy sięgać do portfela czy wyciągać smartfona. Wystarczy, że zbliżymy zegarek (np. Mi Band 6 NFC) do terminala.
9. Sterowanie muzyką z poziomu nadgarstka
Wybierając smartwatcha, warto zwrócić uwagę na to, czy pozwoli on nam na sterowanie muzyką w telefonie. Jest to jedna z najbardziej docenianych funkcjonalności w zegarku, która znacznie ułatwia korzystanie z multimediów - zwłaszcza gdy mamy zajęte ręce podczas treningu czy gotowania. Wystarczy, że sparujemy swój zegarek ze smartfonem, a zmiana utworu, podejrzenie tytułu czy wyłącznie odtwarzacza będzie możliwe z poziomu zegarka.
Zegarki sportowe mogą posiadać mnóstwo wbudowanych trybów sportowych, takich jak bieganie na świeżym powietrzu i na bieżni, bieg szlakiem, spacery, jazda na rowerze na świeżym powietrzu i na rowerku stacjonarnym, wspinaczka, pływanie etc. i tym samym pełnić funkcję osobistego trenera.
Przeczytaj na naszym blogu również inne artykuły powiązane: