Pierwsze kroki z wideorejestratorem - jak prawidłowo zamontować kamerkę samochodową?

2021-12-28
Pierwsze kroki z wideorejestratorem - jak prawidłowo zamontować kamerkę samochodową?

Pierwsze kroki z wideorejestratorem - jak prawidłowo zamontować kamerę samochodową?

Wideorejestrator, czyli inaczej kamerka samochodowa, to przydatny auto gadżet, bez którego wielu kierowców nie wyobraża sobie jazdy. Nie ma w tym nic dziwnego, rejestratory jazdy już niejednemu kierującemu pomogły wygrać sprawę o odszkodowanie. Aby jednak wideorejestrator dobrze spełnił swoją funkcję, musi zostać umieszczony w odpowiednim miejscu. Dziś wyjaśniamy, jak i gdzie prawidłowo zamontować kamerkę samochodową.

https://cyfraeu.yourtechnicaldomain.com/data/include/cms/Blog/Pierwsze-kroki-z-wideorejestratorem-jak-prawidlowo-zamontowac-kamere-samochodowa.jpg?v=1640688262914

Z tego artykułu dowiesz się:

Dlaczego warto kupić wideorejestrator?

Jak działa kamerka samochodowa?

Gdzie NIE montować wideorejestratora?

Gdzie zamontować kamerę samochodową?

Jak zamontować wideorejestrator?

Jak zamontować wideorejestrator z kamerą cofania?

Dlaczego warto kupić wideorejestrator?

Pierwszym i chyba najważniejszym powodem, dla którego warto mieć wideorejestrator, jest zastosowanie nagrania jako dowód w czasie kolizji lub wypadku. Dzięki kamerce samochodowej mamy ,,świadka” na poparcie swojej wersji w czasie zdarzenia na drodze. Często zdarza się, że żaden z kierowców nie chce przyznać się do winy, a policji trudno odtworzyć prawdziwą wersję wydarzeń. W takiej sytuacji rejestrator jazdy to żelazny dowód, który może znacznie skrócić czas postępowanie w sprawia. Policji łatwiej będzie orzec, kto jest odpowiedzialny za wypadek, a ubezpieczycielowi wypłacić odszkodowanie.

https://cyfra.eu/data/include/cms/Kamera-samochodowa-Dash-Cam-A400/kamera-samochodowa-xiaomi-70-mai-a-400-01-08-1.jpg

Wideorejestrator jest również urządzeniem, które pomaga zlikwidować uczucie bezkarności na drogach. Kierowca, który ma świadomość, że jego zachowanie jest nagrywane, zachowuje większą ostrożność. Montując kamerę samochodową z GPS, zabezpieczamy również swoje auto przed kradzieżą lub atakiem wandalizmu. Wideorejestratory niejednokrotnie udowodniły, że są wyjątkowo potrzebne na drogach, zwłaszcza w nieprzewidywalnych sytuacjach. Aby kamerka samochodowa należycie spełniała swoją funkcję, trzeba ją dobrze zamontować. Najlepszym miejscem będą okolice lusterka wstecznego, po prawej stronie. To właśnie tam kamerka samochodowa jest w stanie objąć całą drogę.

Jak działa kamerka samochodowa?

Kamera samochodowa działa niemal identycznie, jak zwykła kamera. Rejestruje obraz, który przechodząc przez obiektyw, pada na matrycę. To właśnie na tym elemencie dokonuje się analiza pixeli, która następnie przesłana zostaje do mikroprocesora. Film nagrywany jest w pętli poprzez nadpisanie najstarszego nagrania nowym (najstarsze nagrania zostają po prostu usunięte). Nagrywanie w pętli pozwala zatem na ciągłe filmowanie obrazu z kamery samochodowej bez względu na to, jaką posiadamy kartę pamięci.

Chcesz zwiększyć bezpieczeństwo na drodze? Zobacz kamery samochodowe

Gdzie NIE montować wideorejestratora?

Na początku warto wspomnieć o tym, gdzie NIE montować wideorejestratora.

Kamery samochodowej nie należy montować na:

  • środku szyby;
  • rogu szyby;
  • desce rozdzielczej.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest umieszczanie kamery samochodowej na samym środku przedniej szyby. Taka lokalizacja obniża bezpieczeństwo kierowcy, ponieważ wideorejestrator znajduje się w jego polu widzenia i zasłania widok przez przednią szybę. Wyświetlacz i wszystko co się na nim znajduje skupia uwagę kierowcy, przez co może opóźnić czas reakcji. Kamerki samochodowej nie powinno się też umieszczać na rogu szyby. Takie położenie sprawia, że nasz sprzęt będzie nagrywał słupki, a nie samo zdarzenie. Wiele nowoczesnych kamer samochodowych posiada szerokokątne pole widzenia, a umieszczenie w lewym bądź prawym górnym rogu szyby ograniczy możliwości wideorejestratora. Kolejnym błędem jest umieszczanie wideorejestratora na desce rozdzielczej. Ponieważ dużą część ekranu zajmuje deska rozdzielcza, kamera nie będzie mogła prawidłowo nagrywać tego, co dzieje się na drodze. Ustawienie rejestratora w ten sposób może sprawić, że zamiast drogi zobaczymy kawałek deski rozdzielczej i niebo.

Gdzie zamontować kamerę samochodową?

Kamera samochodowa powinna zostać zamontować w taki sposób, aby nie zabierała pola widzenia kierowcy. Najlepiej umieścić ją w okolicach lusterka wstecznego - z prawej strony. Wideorejestrator umiejscowiony w tym miejscu będzie nagrywał wszystko na czym nam zależy w szerokim zakresie, nie utrudniając jazdy i nie ograniczając pola widzenia.

Gdzie zamontować kamerkę samochodową? • Montaż wideorejestratora krok po korku ••• sklep internetowy Cyfra.eu

Jak zamontować wideorejestrator?

Montaż wideorejestratora niezależnie od posiadanego modelu wygląda niemal zawsze identycznie. Do montażu przydadzą się specjalne akcesoria do kamer samochodowych, a w szczególności uchwyt do mocowania kamery. Przed przystąpieniem do mocowania kamery samochodowej należy odtłuścić dokładnie przyssawkę i przednią szybę. Można to zrobić płynem do mycia szyb. Dzięki temu klej będzie lepiej dolegał i nie odklei się na pierwszej lepszej nierówności na drodze. Kamerę samochodową należy zamontować w odpowiednim miejscu - z prawej strony lusterka wstecznego. Montaż należy przeprowadzić w nie za wysokiej i nie za niskiej temperaturze. Najlepszy będzie garaż. Montaż kamerki samochodowej przy zbyt wysokiej temperaturze lub wręcz przeciwnie - przy zbyt niskiej - może spowodować, że świeżo przyklejona kamera odpadnie od szyby. 

Kolejną ważną kwestią podczas montażu kamerki samochodowej jest przewód zasilający. Kamerki nieprzypadkowo wyposażone są w długi kabel. Mając tak duży zapas kabla, możemy go spokojnie pociągnąć pod elementami tapicerki. Przewód zasilający należy doprowadzić w okolice wiązki przewodów. Najlepiej, aby była to wiązka, która biegnie do gniazdka zapalniczki. Przewód kamery trzeba wpiąć do wiązki przewodów samochodowych za pomocą szybkozłączek. Następnie do wtyczki zapalniczki przylutować kawałek przewodu. We wszystkich gniazdach tego typu plus znajduje się zawsze w środku, a minus na zewnątrz. Po zlutowaniu i skręceniu wtyczki można skrócić kabel, a następnie wpiąć go w instalację auta. W każdym aucie może to wyglądać zupełnie inaczej. Na sam koniec należy za pomocą miernika sprawdzić napięcie, podłączyć zasilacz rejestratora i ukryć wszystko razem z wiązką przewodów. 

Zdaniem eksperta: "Ten sposób montażu kamery samochodowej sprawia, że całość wygląda estetycznie, a my w samochodzie nie mamy zajętego gniazda zapalniczki, w które możemy wpiąć np. ładowarkę do smartfona" - wyjaśnia Marcin Gawryluk, ekspert z Cyfra.eu

Gdzie zamontować kamerkę samochodową? • Montaż wideorejestratora krok po korku ••• sklep internetowy Cyfra.eu

Jak zamontować wideorejestrator z kamerą cofania?

Bardzo dużym ułatwieniem przy manewrowaniu na ciasnych parkingach są kamery cofania. Kamerę cofania, zwaną również kamerę wsteczną, można zamontować na kilka sposobów. Większość modeli umieszcza się w okolicach tylnej tablicy rejestracyjnej. Na rynku dostępne są również kamery cofania, które montuje się bezpośrednio na klapie bagażnika. W samochodach dostawczych kamerę wsteczną powinno się umieścić wysoko, co da lepszy obraz na całą krawędź samochodu. Jeśli chodzi o obraz z kamery, to możemy zdecydować się na wyświetlacz wbudowany w lusterko wsteczne lub kamerę wyposażoną w bezprzewodową łączność Wi-Fi - obraz z takiej kamery ogląda się na smartfonie.

Przeczytaj na naszym blogu również:

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021

Polecane

pixel